Jurnalul.ro Sport GLORIA - STEAUA 0-2 / Lideri inaintea marelui derby

GLORIA - STEAUA 0-2 / Lideri inaintea marelui derby

06 Apr 2005   •   00:00

Prin victoria de ieri, Steaua revine pe primul loc chiar inaintea derby-ului cu Dinamo.

• de MIHAI IGIROSANU

• DISPUTA. Paraschiv (stanga) l-a depasit de multe ori pe Frasinescu, bistriteanul fiind inlocuit dupa pauza
    In lipsa lui Walter Zenga, care si-a ispasit la masa presei penultima etapa de suspendare, presedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica, a urmarit meciul de pe banca de rezerve, alaturi de secundul Pedrazzini. Ros-albastrii au abordat meciul cu o formula prudenta si surprinzatoare.Dinita a fost singurul varf, Nesu i-a luat locul pe banda stanga lui Petre Marin, iar Lovin a aparut in centrul liniei de mijloc.

SCENARIU. Duelul din Ardeal a inceput aproape la fel ca intalnirea Stelei de la Alba Iulia. Bostina a transformat un penalty obtinut de Ogararu, in urma unei imprudente a lui Vasile Popa. In primul minut de prelungire a primei reprize, Dorinel Munteanu l-a gasit perfect pe Nesu, iar internationalul de tineret a marcat la coltul lung. Repriza secunda a mai adus o greseala a arbitrului Balaj, care a fluierat penalty pentru Gloria, desi Radoi fusese lovit de minge in stomac, si o eliminare usor dictata lui Lovin. Penalty-ul a fost executat in bara de Costin.

MULTUMIT. "Ma bucur ca echipa a facut fata jocului si in 10 oameni, iar evolutiile mai slabe pot fi cauzate si de faptul ca am jucat dupa-amiaza, nu in nocturna", a declarat Zenga dupa meci.

LEO STRIZU, LA PARCHET
    Procurorii anticoruptie l-au retinut ieri pe directorul sportiv al Stelei, Leonard Strizu, pentru ca ar fi pretins bani de la administratorii unor societati in schimbul interventiei sale pe langa inalti functionari din Ministerul Apararii Nationale. Strizu este acuzat alaturi de generalul de flotila (r) Antohi Vergil Popescu, arestat inca de saptamana trecuta in timp ce primea 10.000 de euro de la doi oameni de afaceri. Oficialul stelistilor este acuzat de trafic de influenta si urmeaza a fi dus in fata unui complet de judecata al Tribunalului Bucuresti, care va decide daca Strizu va fi cercetat in stare de arest preventiv.

• 9. CFR Cluj 18 6 6 6 24-27 24 (-3)
  • 10. Poli Timisoara 18 7 3 8 24-28 24 (-6)
  • 11. FCM Bacau 18 5 6 7 12-16 21 (-6)
  • 12. FC Arges 18 4 8 6 22-28 20 (-7)
  • 13. Poli Iasi 18 5 4 9 17-29 19 (-5)
  • 14. FC Brasov 18 4 5 9 20-28 17 (-10)
  • 15. Apulum 18 4 4 10 18-40 16 (-11)
  • 16. "U" Craiova 18 3 5 10 16-27 14 (-13)

IERI, RESTANTA, ETAPA 16,
  • Gloria - Steaua 0-2 (Au marcat Bostina ’6 - pen, Nesu ’45)

ETAPA A 19-A, VINERI (8 APRILIE): Poli Iasi - "U" Craiova (16:15, Telesport); Farul - Otelul (20:00, National TV). Sambata, 9 aprilie: FC Brasov - Poli AEK (16:30, National TV); Sportul Studentesc - FC Arges (17:00, TVR 2); CFR Cluj - Apulum (17:00, Telesport); FC National - Rapid (20:15, Antena 1). Duminica, 10 aprilie: FCM Bacau - Gloria (16:00, Telesport); Steaua - Dinamo (20:15, TVR 1).