Jurnalul.ro Sport HANDBAL - Ionela Gâlcă, accidentată

HANDBAL - Ionela Gâlcă, accidentată

de Vlad Ionescu    |    11 Noi 2008   •   00:00

Rulmentul Braşov s-a calificat în optimile Cupei EHF, după ce a eliminat pe VOC Amsterdam. Schimbată în repriza secundă din cauza unei accidentări, Ionela Gâlcă este acuzată că ar fi simulat, pentru a nu răspunde convocărilor la naţională.

Braşovencele au câştigat la scor ambele manşe şi aşteaptă tragerea la sorţi de azi, pentru a afla numele viitorului adversar. Rulmentul a învins la Amsterdam cu 35-23, iar în returul de la Braşov s-a impus şi mai clar, cu 49-15. În repriza secundă a celui de-al doilea meci, Ionela Gâlcă, autoare a 11 goluri până în acel moment, a părăsit terenul accidentată, prilej pentru directorul tehnic al FRH, Remus Drăgănescu, să o acuze că ar fi aranjat totul, pentru a justifica refuzul de a mai veni la echipa naţională. Jucătoarea se apără, spunând că în nici un caz nu este vorba de simulare: "M-am lovit la un contact cu o adversară. Am făcut un RMN şi mi s-a spus că am lichid la genunchi. Trebuie să mai fac nişte controale, ca să văd dacă e sau nu nevoie de o pauză. Joc cu dureri de multă vreme, acesta fiind singurul motiv pentru care am renunţat la naţională". Înaintea CE din Macedonia, selecţionerul Radu Voina are destule probleme de efectiv, o altă jucătoare de bază, Aurelia Brădeanu, anunţând că îşi întrerupe activitatea deoarece e însărcinată. În schimb, Carmen Amariei, care intenţionase şi ea să se retragă de la naţională, tot din motive medicale, a revenit la sentimente mai bune şi va merge la turneul final care va avea loc în luna decembrie.