Info

31 Aug 2008   •   00:00
Info

DINAMO – CRAIOVA - Săgeată de trei puncte
După o primă repriză fără mari ocazii de gol, gazdele au deschis scorul în minutul 52 prin Marius Niculae, intrat pe teren la pauză. La puţin timp după aceasta, o altercaţie generală între jucătorii celor două echipe s-a soldat cu cîte o eliminare de fiecare parte, Mitchell şi Julio Cesar văzînd cartonaş roşu. Dinamo a terminat partida în nouă oameni, Ropotan fiind şi el eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene (’70).

STEAUA - Ogăraru, aproape de revenire
Fundaşul George Ogăraru a sosit la Bucureşti pentru a negocia cu finanţatorul Gigi Becali condiţiile revenirii sale la Steaua. "Există o înţelegere verbală între mine şi Steaua. Totuşi, pînă nu semnez nu vreau să vorbesc despre acest contract", a spus jucătorul lui Ajax Amsterdam. Gigi Becali a declarat vineri că i-a propus lui Ogărăru un salariu anual de 250.000 de euro şi o primă de instalare de 300.000 de euro.

US OPEN - Hănescu, eliminat în turul secund
Tenismanul român Victor Hănescu (foto) a fost eliminat în turul doi la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Hănescu a fost învins de rusul Dmitri Tursunov, cap de serie numărul 26, cu scorul de 6-7, 6-3, 6-4, 6-2. De asemenea, perechea Sorana Cîrstea/Monica Niculescu a fost eliminată în turul doi al competiţiei de dublu. Româncele au fost învinse de perechea poloneză Klaudia Jans/Alicja Rosolska cu scorul de 7-6, 2-6, 6-2.

SUPERCUPA EUROPEI - Scholes, suspendat în Liga Campionilor
Mijlocaşul lui Manchester United Paul Scholes va fi suspendat pentru meciul cu Villarreal din prima etapă a grupei E a Ligii Campionilor, în urma cartonaşului roşu primit în Supercupa Europei. Manchester United a fost învinsă, vineri seara, la Monte Carlo, cu 2-1 de Zenit Sankt Petersburg, care a cîştigat astfel Supercupa Europei.

ARGEŞ – GAZ METAN - Meci de şase puncte

După Argeş – Gaz Metan 2-0, antrenorul gazdelor, Ionuţ Badea, a spus: "Am cîştigat un meci foarte important pentru noi, de şase puncte, şi îmi felicit băieţii că au dat dovadă de caracter. Am însă şi un gust amar, fiindcă arbitrii continuă să ne defavorizeze". Tehnicianul medieşenilor, Cristi Puştai, a declarat: "Am pierdut pentru că n-am reuşit să ţinem mingea la centrul terenului şi am greşit în centrul apărării".

BRAŞOV – OTOPENI - Procentaj maxim pentru ardeleni
Gruparea de sub Tîmpa a bifat vineri a treia victorie din tot atîtea meciuri disputate pînă acum pe teren propriu, iar Răzvan Lucescu este mulţumit. "Continuăm uşor-uşor să adunăm puncte şi încredere. Este o victorie importantă, care ne dă forţă", a spus antrenorul braşovenilor. "Sper ca în pauza asta de două săptămîni să mai punem lucrurile la punct, atît fizic, cît şi tactic", a declarat tehnicianul ilfovenilor, Gabriel Mărgărit.

HAMBURG SV - Au luat un medaliat la JO
Adversara Unirii Urziceni în turul întîi al Cupei UEFA l-a achiziţionat pe mijocaşul brazilian Thiago Neves, care a cîştigat cu naţionala olimpică de fotbal a ţării sale medalia de bronz la recent disputatele Jocuri Olimpice de la Beijing. Adus de gruparea hanseată de la Fluminense, Neves (23 de ani) a fost desemnat cel mai bun jucător al ultimei ediţii a campionatului Braziliei, în care a marcat 20 de goluri.