Jurnalul.ro Sport Irina Begu, calificare în turul doi la US Open. A întors un meci care părea pierdut

31 Aug 2022   •   08:20

Irina Begu s-a calificat în turul doi la US Open, după ce a întors un meci care părea pierdut. Jucătoarea a avut nevoie de set decisiv şi de două ore şi 25 de minute pentru a trece de belgianca Elise Mertens, 26 de ani, locul 33 WTA.

Begu, 32 de ani şi locul 42 WTA, a câştigat, marţi noapte, cu 3-6, 6-2, 6-3.

După ce a cedat primul set, Begu a fost condusă în cel de-al doilea cu 2-0. A fost rezultatul trezirii. Din acel moment, a câştigat 6 game-uri la rând şi a egalat situaţia la seturi.

În decisiv, Mertens a condus din nou cu 2-0, dar românca n-a lăsat-o să scape nici de această dată.

Pentru un loc în turul 3, Begu va avea de luptat cu chinezoaica Yue Yuan (23 de ani, locul 142 WTA). Venită din calificări, asiatica a trecut de australianca Jaimee Fourlis, scor 6-3, 6-2.

După terminarea partidelor din primul tur cu reprezentare românească, în manşa secundă au trecut Gabriela Ruse, Sorana Cîrstea şi Irina Begu.