Jurnalul.ro Sport JOCURILE OLIMPICE 2004/Info - 30 august 2004

JOCURILE OLIMPICE 2004/Info - 30 august 2004

30 Aug 2004   •   00:00
INTREVEDERE. Ultimii sportivi din delegatia Romaniei la Jocurile Olimpice urmeaza sa ajunga in tara astazi, in doua transe (8:30 si 13:30). Ei au avut ieri la Atena o intalnire cu premierul Adrian Nastase, sosit in capitala Greciei pentru festivitatea de inchidere a Olimpiadei. Intrevederea a avut loc la ora 16:30 la hotelul Intercontinental. Aseara, la ceremonia de inchidere a competitiei, drapelul Romaniei a fost purtat de atletul Marian Oprea, vicecampion olimpic in proba de triplu-salt.

SARITURA IN INALTIME. Oana Pantelimon a ocupat locul 7 in finala probei de saritura in inaltime. Atleta romana a reusit o saritura de 1,93 m, aceasta fiind cea mai buna performanta personala in acest sezon. Cealalta reprezentanta a noastra in aceasta finala, Monica Iagar, s-a clasat pe locul 8, tot cu 1,93 m. Proba a fost castigata de rusoaica Elena Slesarenko (2,06 m).

MOUNTAIN-BIKE. Sportivul roman Tudor Oprea s-a clasat pe locul 38 in proba de cross-country din cadrul concursului olimpic. Oprea a terminat cei 43 de kilometri ai cursei cu intarziere, el fiind depasit cu un tur de castigator, francezul Lucien Absalon.

KAIAC-CANOE. Echipajul romanesc format din Florin Popescu si Silviu Simioncencu s-a clasat pe locul 4 in finala probei de canoe 2, 500 de metri. Cei doi au terminat cursa cu timpul de 1:40.618, la mai putin de o jumatate de secunda in spatele echipajului Chinei, sosit primul.

STAFETA. Romania a ocupat locul 6 in finala probei de stafeta 4x400 metri feminin. In componenta Angela Morosanu, Alina Rapanu, Maria Rus si Ionela Tarlea-Manolache, stafeta noastra a realizat un timp de 3:26.81, cea mai buna performanta din acest sezon. Proba a fost castigata de SUA, urmata de Rusia si Jamaica.

PREMII. Consiliul Local Constanta i-a premiat pe sportivii din acest judet medaliati la JO. Catalina Ponor si Daniela Sofronie, medaliate cu aur in concursul pe echipe de la Atena, vor primi cate un apartament cu doua camere. Pentru rezultatele din concursul pe aparate, Ponor va fi premiata cu suma de 25.000 de euro, in timp ce Sofronie va primi 20.000 de euro. Inotatorul Razvan Florea si pugilistul Ionut Gheorghe, medaliati cu bronz la JO, vor intra, de asemenea, in posesia cate unui apartament cu doua camere si a sumei de 15.000 de euro.

JOCURILE OLIMPICE 2004 vazute de FLORIN GONGU

• Danemarca a obtinut al treilea titlu olimpic consecutiv la handbal feminin, dupa ce a invins ieri cu 38-36 Coreea de Sud. Meciul a fost extrem de echilibrat, pentru stabilirea invingatoarei fiind nevoie de doua reprize de prelungiri si apoi, pentru prima data in istoria finalelor olimpice, de lovituri de departajare.
  • Argentina a castigat turneul de fotbal de la JO, dupa ce s-a impus in finala, in fata Paraguayului, cu 1-0. Acesta a fost primul titlu olimpic castigat de Argentina dupa o pauza de 52 de ani
  • China a castigat dupa 20 de ani titlul olimpic la volei feminin, impunandu-se in cinci seturi in fata Rusiei
  • Antrenorul lotului national de taekwondo al Azerbadjanului a fost scos cu forta din sala de concurs pentru ca a protestat violent la decizia oficialilor de a-l elimina pe unul dintre elevii sai