Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Chelsea a invins la limita pe Liverpool

Liga Campionilor - Chelsea a invins la limita pe Liverpool

de Vlad Ionescu    |    26 Apr 2007   •   00:00

Prezentă in careul de aşi pentru a treia oară in ultimii patru ani, Chelsea a invins aseară pe FC Liverpool, cu scorul de 1-0, şi a făcut un pas important spre marea finală de la Atena. Iar Jose Mourinho a caştigat duelul tactic cu rivalul său de moarte, Rafa Benitez, luandu-şi revanşa pentru eliminarea din semifinalele aceleiaşi competiţii, acum două sezoane.

Calificarea incă se joacă

Impulsionată de Drogba, Chelsea a forţat prima, ivorianul trecandu-şi in cont o mare ocazie in debutul meciului. Tot Drogba a fost la originea primului gol, in minutul 29, cand i-a pasat excelent lui Joe Cole, care l-a invins pe Reina din interiorul careului. Obligată să se apere, Liverpool a replicat palid, primul şut pe poarta londonezilor fiind expediat abia la mijlocul primei reprize. După pauză s-a jucat mai mult pe contre, "cormoranii" ratand egalarea la un şut de la distanţă a lui Gerrard, respins de Cech, in timp ce gazdele şi-ar fi putut mări avantajul, la ocaziile lui Drogba şi Lampard. Returul de marţea viitoare, de pe Anfield Road, se anunţă deschis oricărui rezultat.