Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Manchester, eliminata!

Liga Campionilor - Manchester, eliminata!

de Dragos Stoica    |    08 Dec 2005   •   00:00

"Bomba" serii a explodat aseara la Lisabona, acolo unde Benfica a repurtat o senzationala victorie in fata celor de la Manchester United, lasand trupa lui Sir Alex Ferguson in afara acestei editii a cupelor europene.

SOC. Totul s-a decis in numai 35 de minute, cand lusitanii au rasturnat incredibil avantajul luat de englezi dupa golul marcat dupa doar sase minute de Paul Scholes. Manchester a terminat grupa D pe ultima pozitie, fiind depasita si de Lille, care va merge in Cupa UEFA. Infrangerea ar putea insemna despartirea de Sir Alex Ferguson, care a condus trupa de pe "Old Trafford" in ultimele doua decenii.

TITULAR. Cu Adrian Mutu titular, Juventus Torino s-a impus lejer la Viena si, profitand de remiza inregistrata la Bruges, a castigat grupa A. Internationalul roman nu s-a remarcat aproape deloc pe parcursul meciului, fiind inlocuit in minutul 61 de fundasul Gianluca Pessotto. Desi a deplasat o echipa lipsita de marile vedete, Ronaldinho sau Eto’o, Barcelona a invins pe terenul lui Udinese, parafand eliminarea italienilor din Liga Campionilor.

• Benfica - Manchester Utd 2-1

• Geovanni (’16), Beto (’34)/ Scholes (’6)
  • Villarreal - OSC Lille 1-0 Guayre (’67)
  • Liga Campionilor - Glont pe langa ureche

Editia I
    DECISIV. Kaka a marcat de doua ori si a calificat Milanul
    Dupa ce in primavara a trait un adevarat cosmar in finala Ligii Campionilor, cand a pierdut trofeul in fata lui Liverpool in pofida avantajului de trei goluri de la pauza, AC Milan a avut parte si marti de emotii.

GREU. Pana la urma, italienii au ramas in Liga, dupa ce s-au impus in fata lui Schalke cu 3-2, gratie evolutiei de exceptie a brazilianului Kaka, care a marcat doua goluri. Alaturi de Milan, din aceeasi grupa s-a mai calificat Eindhoven. In Grupa F, Olympique Lyon a incheiat en-fanfare o campanie pe care a dominat-o categoric, fiind urmata de Real Madrid. Fosta adversara a Stelei din ultimul tur preliminar al Ligii, Rosenborg, s-a clasat pe pozitia a treia si va intra in Cupa UEFA. Dupa inca un 0-0 in meciurile directe, Liverpool si Chelsea au mers la brat in faza urmatoare, iar Betis a ocupat locul de UEFA, la fel ca Petrzalka in Grupa H, care s-a pozitionat dupa Glasgow si Inter Milano si isi va continua aventura europeana la prima participare. (Dragos Stoica)