Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor: Remember ’99

Liga Campionilor: Remember ’99

de Delia Gomoescu    |    30 Mar 2010   •   00:00

Bayern München şi Manchester United se întâlnesc diseară, în prima manşă a sferturilor, ambele având în memorie finala dramatică de acum 11 ani.

Deşi a trecut mai bine de un deceniu de la finala pierdută incredibil de Bayern München, 1-2 în faţa lui Manchester Uni-ted, bavarezii nu pot uita acele clipe de coşmar. "A fost cea mai dureroasă înfrângere. După acest eşec am primit cu zâmbetul pe buze toate decepţiile pe care le-am avut în viaţă", şi-a amintit portarul de atunci al lui Bayer, Kahn. Ce s-a întâmplat atunci? Nemţii conduceau cu 1-0 încă din minutul 6 şi se îndreptau spre câştigarea trofeului, dar în prelungiri două goluri ale "diavolilor" din Manchester au întors soarta partidei. În 2001, Bayern şi-a luat revanşa, eliminându-i pe englezi în sferturi.