Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor / Salvati de Trezeguet

Liga Campionilor / Salvati de Trezeguet

de Delia Gomoescu    |    04 Noi 2005   •   00:00

Atacantul francez a marcat de doua ori contra lui Bayern München, iar Juventus a castigat cu 2-1, desi jocul campioanei Italiei a lasat de dorit.

Juventus a obtinut trei puncte fundamentale miercuri seara in partida cu Bayern München. Desi n-au izbutit un joc prea stralucit, "bianconerii" si-au luat revansa in fata nemtilor pentru esecul din urma cu doua saptamani. Totul datorita lui Trezeguet, autorul ambelor reusite ale torinezilor. Atacantul francez a ajuns astfel la 106 goluri in tricoul lui Juventus, depasindu-l pe Michel Platini, una dintre legendele gruparii din Torino.

MODEST. Fabio Capello nu l-a folosit pe Adrian Mutu titular, asa cum anuntase presa italiana inaintea partidei. "Briliantul" a intrat totusi in joc in minutul 75, in locul lui Camoranesi, dar n-a reusit mare lucru. Daca Trezeguet a fost personajul pozitiv, Ibrahimovici a fost eroul negativ. Suedezul a vazut cartonasul rosu in ultimul minut al jocului si l-a scos din sarite pe Fabio Capello: "Putea sa evite asta. Dar o sa-l punem noi la punct".

NIMICITOR
"A fost un meci foarte greu. Bayern o sa dea de furca multor echipe. Dar noi l-am avut pe Trezeguet. E un jucator ucigator in careu. Cred ca in acest moment nu exista altul ca el. Se misca precum pestele in apa"
Fabio Capello, antrenor Juventus

INCA DOUA CALIFICATE
Dupa ce marti si-au asigurat calificarea in optimi Lyon si Real Madrid, miercuri au obtinut biletele pentru primavara europeana alte doua echipe mari: Barcelona si Arsenal. Catalanii au spulberat cu 5-0 pe Panathinaikos, golgeterul Eto’o semnand un hat-trick. Elevii lui Frank Rijkaard au totalizat 10 puncte si si-au asigurat matematic unul din primele doua locuri. La randul lor, "tunarii" au castigat cu 3-0 in fata Spartei Praga si au punctaj maxim. Meci nebun la Bremen: Werder a invins cu 4-3 pe Udinese, dupa ce a condus cu 3-0 si a fost egalata in sase minute.