Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Sevcenko show

Liga Campionilor - Sevcenko show

24 Noi 2005   •   00:00

Atacantul lui AC Milan, Andrei Sevcenko, a marcat ieri seara de patru ori in poarta lui Fenerbahce, instalandu-si formatia pe primul loc al Grupei E.
In cealalta partida, Kobiasvili a reusit si el un "hat-trick" in meciul Schalke - PSV Eindhoven, nemtii ocupand pozitia secunda inainte rundei finale, programate la 6 decembrie. In Grupa F, Real Madrid si Olympique Lyon au mers la brat in cea de-a doua faza a grupelor, la fel intamplandu-se si in Grupa G, cu Liverpool si Chelsea. O necunoscuta a ramas in Grupa H, unde Inter si-a asigurat calificarea, in vreme ce pentru pozitia secunda se lupta toate celelalte trei formatii.

GRUPA E
  • Schalke 04 3-0 PSV Eindhoven

• Kobiaschwili (’18 - pen, ’72, ’79 - pen)

• Liga Campionilor - Inca trei calificate

Juventus, Bayern München si Ajax s-au alaturat echipelor deja calificate in optimile Ligii Campionilor inaintea acestei etape, Barcelona, Arsenal, Lyon si Real Madrid. Torinezii, cu Adrian Mutu pe teren din minutul 81, au invins cu 1-0 pe FC Bruges. Unicul gol al meciului a fost marcat de Del Piero, in minutul 80. Situatia ramane insa neschimbata in grupa D, unde dupa cele doua rezultate de egalitate inregistrate marti, toate cele patru echipe au in continuare sanse sa mearga mai departe.

ETAPA A V-A
    Grupa A
  • Juventus - FC Bruges 1-0
  • Bayern - Rapid Viena 4-0
  • Clasament: 1. BAYERN 12p; 2. JUVENTUS 12p; 3. FC Bruges 6p; 4. Rapid Viena 0p.

Grupa B
  • Ajax - Sparta Praga 2-1
  • FC Thun - Arsenal 0-1
  • Clasament: 1. ARSENAL 15p; 2. AJAX 10p; 3. FC Thun 3p; 4. Sparta Praga 1p.

Grupa C
  • Panathinaikos - Udinese 1-2
  • Barcelona - Bremen 3-1
  • Clasament: 1. BARCELONA 13p; 2. Udinese 7p; 3. Panathinaikos 4p; 4. Werder Bremen 4p.

Grupa D
  • Manchester - Villarreal 0-0
  • Lille - Benfica Lisabona 0-0
  • Clasament: 1. Villarreal 7p; 2. Lille 6p; 3. Manchester United 6p; 4. Benfica Lisabona 5p.