Jurnalul.ro Sport Orbiti de "Diamant"

Orbiti de "Diamant"

29 Sep 2004   •   00:00

Mijlocasul Florin Cernat a fost eroul partidei de la Kiev. Internationalul roman a reusit o dubla prin care echipa sa a castigat in fata germanilor de la Bayer, ucrainenii ajungand pe primul loc in grupa B, unde mai evolueaza Real Madrid si AS Roma.

SORIN ANGHEL

Seara de vis pentru Dinamo Kiev. Ucrainenii au invins pe Bayer Leverkusen, instalandu-se dupa doua etape pe primul loc in- tr-o grupa din care mai fac parte Real Madrid si AS Roma, scor 4-2, pe "Bernabeu".

DIAMANT. Marele artizan al victoriei obtinute de echipa din Kiev a fost romanul Florin Cernat. Fostul "caine" a inceput partida pe banca de rezerve, antrenorul Iosef Sabo alegand sa il trimita in teren pe celalalt roman avut la dispozitie, Tiberiu Ghioane. Fostul rapidist a fost inlocuit in minutul 57 de Gusev, cand gazdele conduceau cu 1-0.

EXPLOZIE. Mutarea s-a dovedit neinspirata, dupa aceasta schimbare nemtii preluand conducerea pe tabela, astfel ca in minutul 68 aceasta arata 2-1 pentru Bayer Leverkusen. Dinamo Kiev a egalat imediat prin Rincon, autorul unei duble aseara. In minutul 71 a fost randul lui Florin Cernat sa intre in arena. Dupa numai trei minute, romanul a devenit erou, inscriind in poarta lui Butt. Dinamo Kiev a contat in atac si pe finalul partidei, cel numit pe buna dreptate "Diamantul" stabilind scorul final in minutele de prelungire.

UMILITI. Ceilalti romani care au jucat in Liga Campionilor, "lancierii" Lobont si Mitea, nu au avut parte de o seara placuta. Ajax Amsterdam, cu Bogdan Lobont titular si Nicolae Mitea pe teren din minutul 51, a fost umilita de Bayern München, scor 4-0, olandezul Roy Makaay reusind o tripla.