Euro vazut din Germania - MARCEL RADUCANU
Este greu de spus ce va fi de acum inainte, insa primul "sfert", Portugalia - Anglia, a intrecut toate asteptarile. Asa meci mai rar! Am vazut doua mari echipe, care au jucat un fotbal total. Cu actiuni in viteza, un tempo ridicat si, in final, suspanul penalty-urilor de departajare. Este pacat ca o echipa a trebuit sa piarda si nu stiu daca acest regulament mai poate fi modificat, dar poate ca ar trebui sa intervina o schimbare. Consider ca primul gol al lui Owen din minutul 3 a descatusat ambitiile gazdelor. Ce gol! Intoarcere si rist printre ochii portarului. Poate fara aceasta reusita, echipele s-ar fi studiat la infinit. Insa asa, Portugalia nu mai avea ce pierde si si-a adus aminte ca au de aparat un blazon. Pana in prezent a fost cel mai mondial meci de la Euro 2004.
Nu pot incheia fara sa spun ca, intr-un sondaj efectuat de un post de radio local, 85% dintre nemti nu sunt de acord cu plecarea lui Rudi Voeller de la echipa nationala, iar acest lucru a produs un soc. Este un antrenor iubit. Chiar si Oliver Kahn i-a luat apararea: "Poate sa vina cel mai mare antrenor din lume. Daca nu ai jucatori, nu ai ce face!". Foarte adevarat!