Jurnalul.ro Sport PRELIMINARII CM 2006 / Nici o surpriza

PRELIMINARII CM 2006 / Nici o surpriza

31 Mar 2005   •   00:00

Olanda a invins Armenia cu 2-0 la Eindhoven, iar Cehia a spulberat Andorra cu 4-0, chiar pe terenul acesteia.

• de DELIA GOMOESCU

• IN GRAFIC. Olandezii au sarbatorit primul gol marcat de Castelen chiar in debutul meciului, sub ochii portarului Berezovski, care priveste resemnat
    Asa cum era de asteptat, Olanda si Cehia nu au avut emotii in partidele de calificare disputate miercuri seara in fata Armeniei, respectiv a Andorrei.

GRABITI. Ca si in confruntarea cu Romania, "portocala" a deschis scorul rapid, in minutul 3, prin Castelen, cel care i-a luat locul printre titulari accidentatului Robben. Fata de meciul de la Bucuresti, Marco van Basten a mai fost nevoit sa faca o schimbare: Boulahrouz s-a lovit la incalzire, iar in locul sau a fost titularizat Bouma. In minutul 34, Van Nistelrooy a marit avantajul olandezilor, in urma unei pase a lui Van Bommel.

RECORD. Totusi, in prima parte a jocului, si elevii lui Casoni au beneficiat de o mare ocazie de gol: sutul lui Sahgeldian a fost respins cu picioarele de Van der Sar. Dupa pauza, Mathijsen si van Bronckhorst au avut si ei posibilitatea sa inscrie, insa fara succes. Van Basten a egalat recordul lui Rinus Michels, 9 meciuri fara infrangere pe banca nationalei orange.

CEHIA
    Intr-o alta partida, Cehia a trecut cu 4-0 de Andorra. Doua dintre golurile elevilor lui Karel Bruckner au fost insa inscrise din lovituri de pedeapsa. Jankulovski a deschis scorul dintr-un penalty acordat pentru fault la Baros. Insusi atacantul lui Liverpool a semnat al doilea punct al cehilor, pe finalul primei reprize. Au urmat golurile marcate de Lokvenc si Rosicky, cel din urma tot din lovitura la 11 metri.

FRANTA - O NOUA REMIZA
    Franta continua seria partidelor fara victorie. "Cocosii" au bifat al patrulea rezultat de egalitate in actuala campanie de calificare, 1-1 la Tel-Aviv contra Israelului. Inaintea intalnirii de pe stadionul "Ramat-Gan", suporterii-gazda au fluierat copios imnul Frantei, celebra "la Marseillaise", dar si pe portarul Fabien Barthez, pentru unele declaratii legate de riscurile deplasarii in Israel. In derby-ul grupei a 7-a, la Belgrad, Serbia-Muntenegru si Spania au terminat la egalitate, 0-0. Rezultatul le permite sarbilor sa-si mentina prima pozitie in clasament, la doua puncte distanta de iberici, care se afla la egalitate cu Lituania. In grupa a 5-a, selectionata Moldovei a scos un 0-0 pe teren propriu in fata Norvegiei, echipa care in campania pentru Euro 2004 i-a invins pe "tricolori" chiar la Bucuresti.

PRELIMINARII CM 2006
    GRUPA 2
  • Ucraina - Danemarca 1-0
    (Voronin ’68)
  • Georgia - Turcia 2-5
    (Amisulasvili ’14, Iasvili ’41 / Tolga ’12, Fatih Tekke ’20, ’35, Koray ’74, Tuncay ’89)
  • Grecia - Albania 2-0
    (Haristeas ’34, Karagounis ’85)

Clasament: 1. Ucraina 17p (7j); 2. Grecia 14p (7j); 3. Turcia 12p (7j); 4. Danemarca 9p (7j); 5. Albania 6p (7j); 6. Georgia 5p (6j); 7. Kazahstan 0p (5j).

GRUPA 3
  • Estonia - Rusia 1-1
    (Terehov ’63 / Arsavin ’17)
  • Letonia - Luxemburg 4-0
    (Bleidelis ’34, Laizans ’38-penalty, Verpakovskis ’72, ’90)
  • Slovacia - Portugalia 1-1
    (Karhan ’8-penalty / Helder Postiga ’62)

Clasament: 1. Portugalia 14p (6j); 2. Slovacia 14p (6j); 3. Rusia 11p (6j); 4. Letonia 10p (6j); 5. Estonia 8p (7j); 6. Liechtenstein 4p (6j); 7. Luxemburg 0p (7j).

GRUPA 4
  • Elvetia - Cipru 1-0
    (Frei ’88)
  • Israel - Franta 1-1
    (Badier ’83 / Trezeguet ’50)

Clasament: 1. Franta 10p (6j); 2. Israel 10p (6j); 3. Elvetia 9p (5j); 4. Irlanda 9p (5j); 5. Cipru 1p (6j); 6. I-le Feroe 1p (4j).

GRUPA 5
  • Moldova - Norvegia 0-0
  • Slovenia - Belarus 1-1
    (Rodici ’44 / Kulcy ’49)

Clasament: 1. Italia 12p (5j); 2. Norvegia 8p (5j); 3. Slovenia 8p (5j); 4. Belarus 5p (4j); 5. Scotia 2p (4j); 6. Moldova 2p (5j).

(Gerrard ’51, Beckham ’62)

Clasament: 1. Anglia 16p (6j); 2. Polonia 15p (6j); 3. Austria 11p (6j); 4. Irlanda de Nord 3p (6j); 5. Tara Galilor 2p (6j); 6. Azerbaidjan 2p (6j).

GRUPA 7
  • Bosnia-Hertegovina - Lituania 1-1
    (Bolici ’21 / Tankevicius ’71)
  • San Marino - Belgia 1-2
    (Selva ’40 / Simons ’17-penalty, Van Buyten ’65)
  • Serbia Muntenegru - Spania 0-0

Clasament: 1. Serbia-Muntenegru 11p (5j); 2. Spania 9p (5j); 3. Lituania 9p (5j); 4. Belgia 7p (5j); 5. Bosnia-Hertegovina 3p (4j); 6. San Marino 0p (6j).

GRUPA 8
  • Croatia - Malta 3-0
    (Prso ’23, ’35, Tudor ’80)
  • Ungaria - Bulgaria 1-1
    (Rajczi ’90 / S. Petrov ’52)

Clasament: 1. Croatia 13p (5j); 2. Suedia 12p (5j); 3. Bulgaria 8p (5j); 4. Ungaria 7p (5j); 5. Islanda 1p (5j); 6. Malta 1p (5j).