Jurnalul.ro Sport Raman in carti

Raman in carti

22 Oct 2004   •   00:00

Dupa victoria categorica in fata lui Celtic, trupa lui Mircea Lucescu este ca si calificata in primavara europeana, avand aproape asigurat locul 3 in grupa F.

IONUT PADURARU

ALTA FATA. Flavius Stoican (in prim-plan) a jucat mult mai bine decat a facut-o la Praga
Cum pentru departajarea echipelor se ia in calcul in primul rand meciul direct, numai un rezultat dezastruos la Glasgow, peste doua saptamani, ar putea sa o priveze pe Sahtior de locul calificant in 16-imile Cupei UEFA.

SANSE. Mai mult, echipa romanilor Stoica, Barcauan, Rat, Florea si Marica poate spera acum, dupa victoria Milanului in fata Barcelonei, ca ar putea lua fata catalanilor, prin jocul rezultatelor, pentru locul secund in grupa F. "Era un meci vital pentru noi, deoarece ne jucam ultimele sanse de a ramane in Liga Campionilor. Am repetat evolutia buna din partida cu AC Milan, doar ca atunci a fost acea greseala care ne-a costat. Sunt multumit de rezultat, mai ales ca ne-am impus categoric. In repriza a doua jucam intotdeauna mai bine, iar viteza atacantilor nostri a facut diferenta", ne-a declarat ieri Mircea Lucescu.

MARICA. Accidentat in prima repriza a partidei cu Celtic, atacantul Ciprian Marica a fost schimbat la pauza cu Duljaj. Romanul a primit o lovitura oarba in genunchi si va fi nevoit sa ia o pauza de 4-5 zile pentru a se reface. "Nu este nimic grav, risca ceva mai rau", a spus Luce.

DEZASTRU. Presa internationala a alocat spatii largi socului serii de miercuri din Liga Campionilor, infrangerea categorica suferita de Valencia, chiar pe teren propriu, cu Inter Milano. "Inter a surclasat Valencia", a titrat Gazzetta dello Sport, care a notat ca "milanezii au reusit o repriza secunda incredibila in fata unei echipe spaniole fara 3 titulari". "Goluri si zambete ale Interului pe Mestalla" a fost titlul cotidianului spaniol Marca dupa aceeasi partida. Inter, Juventus, AC Milan si Chelsea sunt singurele echipe cu punctaj maxim dupa 3 etape din Liga Campionilor.

REZULTATE - ETAPA A 3-A

Grupa A
  • AS Monaco - Olympiakos Pireu 2-1
    Saviola ’3, Chevanton ’10 / Okkas ’60
  • Liverpool - Deportivo La Coruna 0-0
  • Clasament: 1. AS Monaco 6 p; 2. Olympiakos 4 p; 3. Liverpool 4 p; 4. La Coruna 2 p.

Grupa B
  • Real Madrid - Dinamo Kiev 1-0
    Owen ’35
  • Bayer Leverkusen - AS Roma 3-1
    Roque Junior ’48, Krzynowek ’59, Franca ’90+4 / Berbatov ’26 - autogol
  • Clasament: 1. Leverkusen 6 p; 2. Dinamo Kiev 6 p; 3. Real Madrid 6 p; 4. AS Roma 0 p.

Grupa C
  • Juventus - Bayern München 1-0
    Nedved ’75
  • Ajax Amsterdam - Maccabi Tel-Aviv 3-0
    Sonck ’4, De Jong ’21, Van der Vaart ’33
  • Clasament: 1. Juventus 9 p; 2. Bayern 6 p; 3. Ajax 3 p; 4. Maccabi 0 p.

Grupa D
  • Fenerbahce - Olympique Lyon 1-3
    Nobre ’68 / Juninho ’55, Cris ’66, Frau ’87
  • Sparta Praga - Manchester United 0-0
  • Clasament: 1. Lyon 7 p; 2. Manchester United 5 p; 3. Fenerbahce 3 p; 4. Sparta 1 p.

Grupa E
  • Panathinaikos - Arsenal 2-2
    (Gonzales ’65, Olisadebe ’82 / Ljundberg ’18, Henry ’74)
  • Rosenborg - PSV Eindhoven 1-2
    (Storflor ’42 / Farfan ’26, De Jong ’86)
  • Clasament: 1. Eindhoven 6 p; 2. Arsenal 5p; 3. Panathinaikos 4 p; 4. Rosenborg 1 p.