Jurnalul.ro Sport Real, debut în forţă

Real, debut în forţă

16 Sep 2009   •   00:00

Vedetele madrilene au făcut spectacol la debutul în actualul sezon al Ligii Campionilor, înscriind de cinci ori la Basel.

Cel mai spectaculos meci al primei zile din noul sezon al Ligii Campionilor s-a disputat în Elveţia, între FC Basel şi Real Madrid. Fără să dea impresia că forţează, madrilenii au reuşit să se distanţeze cu 3-0 până la pauză, graţie reuşitelor lui Cristiano Ronaldo, Raul şi Higuain. Gazdele au revenit însă în joc în partea secundă, când au marcat de două ori într-un interval de numai două minute. Pe final, elevii lui Manuel Pellegrini au risipit orice emoţie după golurile lui Ronaldo şi Guti. În celălalt meci din Grupa C, "dubla" lui Inzaghi a adus victoria lui AC Milan la Marsilia. Un succes categoric a obţinut şi Bayern München, 3-0 în deplasare cu Maccabi Haifa, toate golurile germane fiind înscrise în ultimele 25 de minute. De asemenea, Wolfsburg a câştigat cu 3-1 meciul cu ŢSKA Moscova, în care Grafite a înscris primul hat-trick al noului sezon al Ligii. Cu o victorie a pornit şi Manchester United, finalista de anul trecut, 1-0 în deplasare cu Beşiktaş. Tot cu 1-0 s-a impus şi cealaltă echipă engleză care a jucat ieri, Chelsea, acasă, cu FC Porto. Juventus a remizat cu Bordeaux, 1-1, în timp ce meciul dintre Atletico Madrid şi APOEL a fost singurul de aseară fără gol marcat.