Jurnalul.ro Sport România a câștigat Campionatele Balcanice indoor de atletism ale juniorilor 1

România a câștigat Campionatele Balcanice indoor de atletism ale juniorilor 1

14 Feb 2022   •   10:56

Un număr de 12 țări au participat în weekend la „Balcaniada” de sală rezervată juniorilor 1 (U20), găzduită de Capitala Serbiei, Belgrad. Prezentă cu un număr de 33 de atleți (16 la feminin și 17 la masculin), România s-a clasat pe prima poziție.

Sportivii români au obținut 13 medalii, dintre 5 de aur, 5 de argint și 3 de bronz, fiind urmată în clasament de către Turcia și Grecia.

La masculin, atleții tricolori au adunat șase locuri pe podium, dintre care una de aur, 4 de argin și una de bronz.

Medalii de aur pentru a câștigat ștafeta 4×400 m alcătuită din Remus Niculiță, Sorin Voinea, Denis Neacșu și Denis Toma, cu timpul de 3:16,54, un nou record național.

Locurile secunde au fost ocupate de Denis Toma (400 m – 48,19), Alexandru Prâsneac (800 m – 1:56,17), Răzvan Doroftei (prăjină -4,85 m), Răzvan Nicoară (triplusalt – 15,06 m), iar medalie de bronz a obținut Remus Niculiță (400 m – 48,86).

La feminin, România a cucerit șapte medalii, din care 4 de aur, una de argint și 2 de bronz.

Atletele care au urcat pe podiumul de premiere au fost următoarele:
Locul 1 Talida Sfarghiu (1500 m – 4:24,77), Daria Grigoriu (60 m garduri – 8,32), Valentina Necoară (prăjină – 3,70 m), Ramona Verman (lungime – 6,24 m);

Locul 2 Mădălina Sîrbu (3000 m – 9:32,82);

Locul 3 Dana Govoreanu (60 m garduri – 8,51), ștafeta 4×400 m (Ștefania Zediu/Claudia Costiuc/Talida Sfarghiu/Larisa Talpiș) – 3:50,58.