Jurnalul.ro Sport Rugby - Surprize la Cupa Mondială

Rugby - Surprize la Cupa Mondială

de Vlad Ionescu    |    08 Oct 2007   •   00:00
Sursa foto: WILLIAM WEST/

Anglia şi Franţa sunt primele semifinaliste de la Cupa Mondială. Britanicii au invins in sferturi Australia, scor 12-10, iar "cocoşii galici" au eliminat Noua Zeelandă cu 20-8.

Noua Zeelandă şi Australia, out

Reprezentativa Angliei a dovedit in meciul de la Marsilia, contra Australiei, că este dependentă de Jonny Wilkinson. Englezul a transformat patru lovituri de pedeapsă, suficiente pentru a asigura victoria Albionului, scor 12-10, in faţa unei echipe care a sperat să-şi ia revanşa pentru infrăngerea suferită acum patru ani, pe teren propriu, in finala Cupei Mondiale. Wilkinson a devenit astfel cel mai bun marcator in istoria competiţiei, cu 234 de puncte, reuşind să-l intreacă pe scoţianul Gavin Hastings, care avea 227 de puncte.

NEAŞTEPTAT. In semifinale, Anglia va intălni Franţa, care a furnizat marea surpriză a turneului, reuşind să invingă Noua Zeelandă, la Cardiff, cu 20-18. Conduşi la pauză cu 13-3, "cocoşii" au revenit senzaţional in repriza secundă, izbutind să răstoarne rezultatul şi cu ajutorul arbitrului englez Barnes, care nu a văzut un "inainte" la eseul inscris de Jauzion in minutul 69. Franţa s-a apărat extraordinar, "All Blacks", care in grupe inscriseseră, in medie, căte 11 eseuri pe meci, nereuşind să culce decăt de două ori balonul in terenul de ţintă advers. Pentru prima oară in istoria Cupei Mondiale, Noua Zeelandă pleacă acasă inaintea semifinalelor.