de Ionut Paduraru    |    08 Noi 2007   •   00:00
Sursa foto: SERGEI SUPINSKY/

Echipa lui Mircea Lucescu are nevoie de cel puţin un punct in deplasarea cu Celtic pentru a-şi păstra şansele la calificare in optimi.

LIGA CAMPIONILOR - Milan a predat o adevărată lecţie de fotbal in Ucraina

In tur, pe "San Siro", campioana Europei s-a impus cu un categoric 4-1. De data aceasta, "minerii" au jucat mai bine, mai ales in prima repriză, dănd impresia că işi pot lua revanşa. Milanezii au lovit insă necruţător in partea secundă, prin reuşitele lui Kaka şi Inzaghi, de două ori. Acesta din urmă a egalat cu această ocazie recordul de goluri inscrise in cupele europene, deţinut de germanul Gerd Muller (62). După meci, Mircea Lucescu a declarat că echipa sa putea să căştige dacă era mai indrăzneaţă. "Timp de 65 de minute am practicat un fotbal frumos. AC Milan nu a avut nici o şansă de gol, pentru că noi am inchis toate spaţiile. Am fi putut inscrie dacă eram mai curajoşi. Se părea că meciul se indreaptă spre un rezultat de egalitate, deşi am avut şi şansa de a căştiga. Dar, am făcut o mare greşeală in minutul 66, după ce in joc a intrat Filippo Inzaghi, iar Răzvan Raţ nu a ajuns la timp in linia defensivă. Fundaşii nu trebuiau să-i permită lui Inzaghi să ajungă in faţa porţii, deoarece era uşor pentru el să inscrie", a spus Lucescu. Tehnicianul romăn a adăugat că echipa sa mai are şanse de calificare, in ciuda acestor două infrăngeri. "Aceasta este Milan, işi crează golurile din nimic. Am avut unele atacuri bune in ultimele 25 de minute, dar a fost prea puţin, prea tărziu. Mai avem şanse de calificare, dar aş vrea ca echipa mea să inveţe ceva din astfel de meciuri şi să nu se prăbuşească după 65 de minute de fotbal disciplinat", a spus Lucescu.

ionut.paduraru@jurnalul.ro

8-0, noul record de scor

Inainte de meciurile de marţi, Liverpool ocupa ultimul loc al grupei A, cu un singur punct. Cu toate acestea, "cormoranii" au invins cu 8-0 pe Beşiktaş, stabilind un nou record de scor intr-un meci de Liga Campionilor. Pănă la meciul de marţi, recordul era deţinut de Arsenal Londra şi Juventus Torino, care au obţinut victorii cu scorul de 7-0. Arsenal a invins pe Slavia Praga, in urmă cu două săptămăni, in grupa H, din care face parte şi Steaua, iar Juventus Torino trecuse de Olympiakos Pireu, in decembrie 2003. După acest rezultat, finalista ediţiei trecute a revenit in lupta pentru calificare in optimi, iar meciul de peste trei săptămăni, cu Porto, pe propriul teren, poate fi hotărător.

LIGA CAMPIONILOR - etapa 4

Grupa A

Liverpool - Beşiktaş 8-0

Au marcat: Crouch (’19, ’89), Benayoun (’32, ’53, ’56), Gerrard (’69), Babel (’78, ’81)

FC Porto - Marseille 2-1

Au marcat: Sektioui (’27), Lisandro (’78) / Niang (’47)

Lazio - Werder Bremen 2-1

Au marcat: Rocchi (’56, ’68) / Diego (’88 - pen.)

Şahtior Doneţk - AC Milan 0-3

Au marcat: Izaghi (’66, ’90+3), Kaka (’72)

Clasament

1. Man. United 4Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 10-2Â Â Â Â 12p

Inter Milano - ŢSKA Moscova           4-2

Au marcat: Ibrahimovici (’32, ’75), Cambiasso (’34, ’67) / Jo (’23), Wagner Love (’31)

Clasament: 1. Panathinaikos 3p,

2. Atletico Madrid 1p, 3. Lokomotiv 1p, 4. FC Copenhaga 0p, 5. Aberdeen 0p.

21:15 Dinamo Zagreb - FC Basel

Clasament: 1. Hamburg 3p, 2. Basel 3p, 3. Dinamo Zagreb 0p, 4. Brann 0p, 5. Rennes 0p

20:45 Aris Salonic - Steaua Roşie

Clasament: 1. Bayern 3p, 2. Braga 1p, 3. Bolton 1p, 4. Aris 0p, 5. Steaua Roşie 0p.

Grupa G

17:00 Hapoel Tel Aviv - Tottenham

20:15 Aalborg - Anderlecht

Clasament: 1. Anderlecht 3p, 2. Getafe 3p, 3. Aalborg 0p, 4. Tottenham 0p, 5. Hapoel 0p.

Grupa H

19:00 Galatasaray - Helsingborg

21:15 Austria Viena - Bordeaux

Clasament: 1. Bordeaux 3p, 2. Panionios 1p, 3. Helsingborg 1p, 4. Austria Viena 0p, 4. Galatasaray 0p.