Jurnalul.ro Sport Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Istanbul

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Istanbul

22 Apr 2022   •   19:37

Sorana Cîrstea s-a calificat vineri în semifinalele turneului WTA 250 de la Instabul, al cărei campioană în exercițiu este, după ce a câștigat și anul trecut competiția din Turcia.

A doua favorită pe tabloul principal, Sorana Cîrstea a învins-o pe austriaca Julia Grabher (194 WTA) cu scorul de 7-5, 6-1, după o partidă de o oră și 19 minute de joc.

Cîrstea a avut dificultăți în prima parte a meciului, fiind condusă cu 2-4 și 3-5 în primul set. Românca a revenit apoi, câștigând 4 game-uri consecutive, pentru a închide setul cu 7-5.

Actul secund a fost la discreția campioanei în exercițiu, ea cedând un sigur game, pentru a se califica pentru a doua oară consecutiv în semifinalele de la Istanbul.

Sorana Cîrstea o va întâlni în semifinală pe învingătoarea meciului dintre favorita numărul 3, Veronika Kudermetova, și Anna Bondar, din Ungaria.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Yulia Putintseva (51 WTA) și Anastasia Potapova (122 WTA).

Pentru prezența în semifinală, Cîrstea va fi recompensată cu 10.100 dolari și 110 puncte WTA.