Jurnalul.ro Sport SPANIA, etapa 5 - Incidente la Barcelona

SPANIA, etapa 5 - Incidente la Barcelona

29 Sep 2008   •   00:00

Derby-ul catalan, dintre Espanol şi FC Barcelona, întrerupt timp de 10 minute din cauza incidentelor care au avut loc în tribunele stadionului Montjuic, a fost câştigat de Barca, cu 2-1, golul decisiv fiind marcat de Messi, din penalty, în minutul 90.

Partida a fost întreruptă în minutul 68, după ce mai multe fumigene au fost aruncate în direcţia fanilor lui Espanol. Aceştia au escaladat apoi o barieră, reuşind să ajungă pe pista din jurul terenului.

Rezultate: Betis Sevilla – Real Madrid 1-2, Sporting Gijon – Villareal 0-1, Espanol – FC Barcelona 1-2.
Partidele Almeria – Recreativo Huelva, Athletic Bilbao – Getafe, Malaga – Valladolid, Numancia – Osa­­suna, Racing Santander – Mallorca, Valencia – Deportivo La Coruna şi Atletico Atletico Madrid – Sevilla s-au disputat aseară, după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Villareal 13 p, 2. Real Madrid 12 p, 3. FC Barcelona 10 p.

FRANŢA, ETAPA 7
Rezultate: Olympique Lyon – Nancy 2-1 (Benzema ’30, Fred ’35 / Berenguer ’36), Auxerre – Le Havre 3-0 – la gazde, Daniel Niculae a intrat în minutul 77. Rennes – Nice 1-0, Caen – Nantes 3-0, Le Mans – Marseille 1-1, Sochaux – Lorient 1-1, PSG – Grenoble 0-1. Partidele Valenciennes – Toulouse, Monaco – Lille şi Bordeaux – Saint-Etienne s-au disputat aseară, după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Olympique Lyon 19 p, 2. Mar­seille 13 p, 3. Grenoble 13 p, … 7. Bordeaux 10 p.

ANGLIA, ETAPA 6
Rezultate: Stoke City – Chelsea 0-2 (Bo­singwa (’36, Anelka ’76), Everton – Liverpool 0-2, Manchester United – Bolton 2-0, Newcastle – Blackburn 1-2, Middlesbrough – West Bromwich 0-1, Fulham – West Ham 1-2, Aston Villa – Sunderland 2-1, Arsenal – Hull 1-2. Port­s­mouth – Tottenham şi Wigan – Manchester City s-au disputat aseară. Clasament: 1. Chelsea 14 p, 2. Liverpool 14 p, 3. Aston Villa 13 p.

GERMANIA, ETAPA 6
Rezultate: Hanovra – Bayern Munchen 1-0 (Huszti ’24), Werder Bremen – Hoffenheim 5-4, Hamburg – Monchengladbach 1-0 (Petrci ’11), Hertha Berlin – Energie Cottbus 0-1 – la gazde, Maxmilian Ninu a fost integralist, iar la oaspeţi Emilian Jula a stat pe banca de rezerve. Bochum – Bayer Leverkusen 2-3, Borussia Dortmund – Stuttgart 3-0 – la oaspeţi, Ciprian Marica a intrat în minutul 46. FC Koln – Schalke 1-0. Eintracht – Arminia şi Karlsruhe – Wolfsburg s-au disputat aseară. Clasament: 1. Hamburg 13 p, 2. Leverkusen 12 p, 3. Werder 11 p, …, 8. Wolfsburg 9 p, 9. Bayern 8 p.