Jurnalul.ro Sport Sporturi Alexandra Cadanţu, învingătoare în turneul ITF de la Rio

Alexandra Cadanţu, învingătoare în turneul ITF de la Rio

05 Dec 2010   •   10:01

Jucătoarea de tenis Alexandra Cadanţu a câştigat, sâmbătă, turneul ITF de la Rio de Janeiro, dotat cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari, informează site-ul itftennis.com.

Juc[toarea romănî a învins-o în finală, cu scorul de 6-1, 6-3, pe a doua favorită a competiţiei, americanca Julia Cohen.

Cadanţu încheie trei săptămâni de concursuri în Brazilia. În prima a câştigat turneul de la Niteroi (25.000 de dolari), după ce a întrecut-o în ultimul act tot pe Cohen, scor 6-1, 1-6, 6-1, apoi a abandonat în finala turneului futures de la Barueri, iar acum a câştigat la Rio de Janeiro. Alexandra a obţinut 14 victorii şi a înregistrat un abandon.