Jurnalul.ro Sport Sporturi Amina Capezan, medalie de aur pentru România la Campionatele Europene de Lupte U23

de Redacția Jurnalul    |    17 Mar 2023   •   23:00
Sursa foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Luptătoarea Amina Capezan a câștigat vineri seara titlul continental la categoria 65 kg, în cadrul Campionatelor Europene de Lupte U23 defășurate săptămâna aceasta la București.

Românca completează colecția de medalii obținută de luptătoarele delegației române, după ce a învins-o în finală pe Birgul Soltanova, din Azerbaidjan, cu scorul 6-5.

Până acum, România a mai obținut trei medalii la Campionatele Europene de Lupte U23, prin Andreea Ana, medalie de argint la categoria 55 kg, Ana Maria Pîrvu, medalie de bronz la categoria 50 kg și Ana Maria Puiu - medalie de bronz la categoria 59 kg.

La categoria 55 kg, campioana en titre, Andreea Ana, a fost învinsă dramatic în finală de suedeza Emma Jonna Denise Malmgren, 5-4.

Ana Maria Pîrvu a cucerit bronz la cat. 50 kg, după ce a întrecut-o în meciul decisiv pe Gabija Dilyte (Lituania).

În limitele categoriei 59 kg, Ana Maria Puiu a obţinut bronzul după un meci disputat cu bulgăroaica Fatme Tahir Şaban.

La cat. 76 kg, Elena Irina Margaş a pierdut meciul pentru bronz cu turcoaica Mehtap Gultekin.

Tot la București, Luptătorul Denis Mihai a câştigat medalia de aur în limitele categoriei 55 kg, greco-romane.