Jurnalul.ro Sport Sporturi Ana Bogdan pierde în primul tur la Miami Open, în fața Katerinei Siniakova

Ana Bogdan pierde în primul tur la Miami Open, în fața Katerinei Siniakova

de Redacția Jurnalul    |    19 Mar 2024   •   22:22

Tenismena română Ana Bogdan a fost învinsă marți seara în primul tur al masters-ului de la Miami de sportiva cehă Katerina Siniakova, numărul 42 în clasamentul mondial. Clasată momentan pe locul 66, Bogdan a pierdut meciul în două seturi.

Katerina Siniakova a preluat astfel conducerea în confruntările directe, înainte de acest meci cele două fiind la egalitate, 2-2.

Sportiva cehă s-a impus marți după un meci ce a durat o ră și 25 de minute, cu 6-2, 6-4.

Bogdan a făcut un prim set modest, în ciuda faptului că a început cu un break. Ea a cedat apoi 4 game-uri la rând și a mai reușit să câștige doar unul singur.

În setul secund românca a făcut un joc mai bun și a mers capa la cap cu Siniakova până la 4-4, salvând și două mingi de break.

La 4-4, Siniakova a câștigat următoarele două game-uri și și-a asigurat calificarea în turul secund.

Pentru prezența în primul tur, Ana Bogdan va primi 23.250 de dolari și 10 puncte WTA