Jurnalul.ro Sport Sporturi Begu a pierdut finala de la Marbella în faţa numărului 6 mondial

Begu a pierdut finala de la Marbella în faţa numărului 6 mondial

10 Apr 2011   •   17:02

Aflată pentru prima dată într-o finală din circuitul profesionist, Irina-Camelia Begu (nr. 138 WTA) a pierdut, duminică, ultimul act al turneului de tenis de la Marbella, dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari.

În vârstă de 20 de ani, jucătoarea română venită din calificări a fost învinsă cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi 22 de minute, de Victoria Azarenka (Belarus), principala favorită a concursului spaniol şi locul 6 în ierarhia WTA.

Românca a realizat, astfel, cea mai bună performanţă a carierei sale. Ea s-a aflat pentru a treia oară pe tabloul principal al unui turneu WTA. Begu va primi un cec de 19.000 de dolari şi 216 puncte WTA pentru prezenţa în finală.

Victoria Azarenka se află la al doilea turneu consecutiv câştigat, după ce săptămâna trecută s-a impus la Miami.

Proba de dublu de la Marbella a fost câştigată de perechea spaniolă Nuria Llagostera Vives/Arantxa Parra Santoja, cap de serie numărul 3, care a trecut, în finală, cu scorul de 3-6, 6-4, 10-5, de cuplul italian Sara Errani/Roberta Vinci, cap de serie numărul unu.