Jurnalul.ro Sport Sporturi Federer l-a învins pe Nadal în finala Turneului Campionilor

Federer l-a învins pe Nadal în finala Turneului Campionilor

28 Noi 2010   •   21:27
Sursa foto: /Reuters

Elveţianul Roger Federer a câştigat în această seară Turneul Campionilor, ultima competiţie de tenis a sezonului, după ce a trecut în finală, scor 6-3, 3-6, 6-1, de liderul mondial, spaniolul Rafael Nadal.

Federer a intrat astfel în posesia marelui premiu de 1,6 milioane de dolari, în timp ce Nadal a trebuit să se mulţumească cu 770.000 de dolari.

Pentru Federer, aceasta este a cincea victorie în Turneul Campionilor în cele 6 finale jucate, în timp ce pentru Nadal a fost prima apariţie în ultimul act al finalei sezonului în tenisul profesionit masculin. Spaniolul a ratat astfel şi ocazia de a egala performanţa americanului Andre Agassi, care a cucerit toate trofeele mari în tenis: cele patru Grand Slam-uri, Cupa Davis, aurul olimpic şi Turneul Campionilor.