Jurnalul.ro Sport Sporturi Filip Cristian Jianu a câștigat turneul de tenis ITF de la Kish Island

Filip Cristian Jianu a câștigat turneul de tenis ITF de la Kish Island

de Redacția Jurnalul    |    10 Mar 2024   •   16:00
Sursa foto: Sursa: Facebook

Jucătorul român de tenis Filip Cristian Jianu, situat pe locul 340 în clasamentul mondial ATP, s-a impus duminică din nou în seria de turnee ITF M15 de la Kish Island, din Iran.

El a câștigat finala ediției cu numărul patru, după își adjudecase titlul și în ediția a treia, de săptămâna trecută.

Jianu l-a întâlnit în finală pe maghiarul Gergely Madarasz (853 ATP), pe care l-a învins din postura de principal favorit cu 6-2, 6-3.

La fel ca în ediția de săptămâna trecută, Jianu a trecut în semifinale de compatriotul său Dan Alexandru Tomescu (603 ATP).

Victoria lui Jianu îl aduce pe acesta cu 35 de locuri mai sus în clasamentul ATP, până pe 305. Cea mai bună clasare a românului de 22 de ani este locul 264.

Duminica trecută, Jianu a câștigat ediția a treia a aceluiași turneu, trecând în finală de sârbul Branko Djuric.