Jurnalul.ro Sport Sporturi Haltere: Încă cinci medalii de aur pentru România!

Haltere: Încă cinci medalii de aur pentru România!

25 Noi 2010   •   13:35

139249-.jpgPerformera zilei a fost Roxana Cocoş, care a reuşit să cucerească nu mai puţin de trei medalii de aur la categoria 63 kg (tineret)! Sportiva legitimată la Clubul Sportiv Steaua a ridicat 97 kg la stilul smuls şi 128 kg la aruncat şi un total de 225 kg

Juniorul Adrian Ghişoiu (cat. 77 kg) a câştigat şi el aurul la smuls (151 kg) şi total (331 kg), precum şi o medalie de bronz la stilul aruncat (180 kg). La tineret, în limitele aceleiaşi categorii, Alexandru Roşu a obţinut o medalie de argint la stilul aruncat (181 kg), dar s-a clasat doar al cincilea la smuls (142 kg) şi total (323 kg).

Ca urmare a acestor performanţe, după trei zile de concurs, delegaţia României a urcat în clasamentul neoficial pe medalii de pe locul 8 până pe 3, cu 16 medalii: 6 de aur, 6 de argint şi 4 de bronz.