Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal: Eşec pentru HCM Constanţa în Liga Campionilor

Handbal: Eşec pentru HCM Constanţa în Liga Campionilor

27 Feb 2011   •   10:00
Sursa foto: /Intact Images
153847-.jpgCampioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia bosniacă HC Bosna Sarajevo, scor 23-24 (13-11), în penultimul meci din grupa D a Ligii Campionilor.

Echilibrul s-a menţinut doar 9 minute, până când HCM a preluat conducerea, 2-3. După alte 9 minute, campioana României avea deja trei goluri avans, 5-8, pe fondul unei apărări excelente, cu mingi recuperate, datorate şi intevenţiilor portarului Mihai Popescu. Diferenţa s-a mărit în minutul 24, 6-11, şi 7-13 (min. 28), pentru ca la pauză să se înregistreze scorul 11-13, după ce HCM a primit trei goluri într-un minut, pe fondul unui joc impulsiv, de neînţeles pentru jucătorii lui Ion Crăciun.

La reluare, a revenit echilibrul, 14-14 (min. 36), HCM plătind tribut apărării laxe din primele minute. Meciul a continuat "cap la cap", 16-16 (min. 42), cu minute de joc pierdute uşor de ambele echipe, tabela arătând 19-19, şapte minute mai târziu. Bosna a ajuns la conducere, 20-19, dar Buricea a readus egalitatea, cu 10 minute înaintea finalului, iar Angelovski a readus HCM în avantaj, 20-21. Marius Sadoveac a marcat pentru 21-22, când mai erau patru minute, dar cel mai bun jucător advers, Karacici a readus egalitatea, 22-22. Gazdele au mai marcat o dată, cu două minute înintea finalului, 23-22, iar la time-out, jucătorii de la HCM ţipau: "Nu uitaţi că ne convine egalul". Bosna a mai avut ulterior un jucător eliminat, dar Sadoveac a ratat copilăreşte de pe extrema dreaptă, deşi gazdele aveau doar patru jucători pe semicerc. Kapisoda a marcat de la 7 metri, cu 40 de secunde rămase din meci, 24-22, HCM a marcat ulterior din acelaşi procedeu, prin Stavrositu, 24-23, iar la ultimul atac, Angelovski a fost faultat din spate, dar arbitrii nu au acordat 7 metri. Mai erau 13 secunde, Bosna avea doi jucători eliminaţi, HCM unul, dar Stavrositu a ratat.

Bosna a câştigat cu 24-23, iar HCM a coborât astfel pe locul cinci în grupa D, cu 4 puncte, în timp ce Bosna a urcat pe patru, cu 5 puncte.

Marcatorii echipei noastre: Angelovski 6 goluri, Buricea 5, Toma 4, Irimescu 2, Stavrositu 2, Sadoveac 2, Schuch şi Mureşan.