Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova

19 Oct 2015   •   16:43
Sursa foto: Keith DeLong

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, a şaptea favorită, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 702.900 dolari, după ce a învins-o pe bulgăroaica Ţvetana Pironkova, cu 1-6, 7-2 (2), 6-2.

După un prim set adjudecat fără drept de apel (1-6), Pironkova a servit pentru meci în setul al doilea la 5-4 şi 6-5, dar Begu a făcut de fiecare dată break şi apoi s-a impus in tiebreak (7-2). Românca, finalistă anul trecut, a dominat setul decisiv (6-2) şi a obţinut victoria după două ore şi 5 minute de joc.

Begu (25 ani, 29 WTA) a mai învins-o pe Pironkova anul trecut, tot la Moscova, în sferturile de finală, cu 1-6, 6-3, 6-2. Pironkova (28 ani, 52 WTA) a câştigat primele două confruntări cu Begu, în 2013, la Hobart, în primul tur, cu 6-4, 6-4, şi la s-Hertogenbosch, în optimi, cu 7-6 (7), 6-2.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 10.790 dolari şi 55 de puncte WTA, iar în turul secund va înfrunta o adversară venită din calificări.

Ana Bogdan a ratat accederea pe tabloul principal de simplu, fiind învinsă în ultimul tur al calificărilor de Aleksandra Sasnovici (Belarus), cu 6-3, 7-6 (4), într-o oră şi 46 de minute. Bogdan (22 ani, 149 WTA), care a învins-o pe Sasnovici (21 ani, 103 WTA) anul trecut în turneul ITF la Woking (Marea Britanie), cu 6-2, 6-2 în semifinale, a salvat nu mai puţin de 14 din cele 19 mingi de break ale adversarei în acest meci.

Ana Bogdan va primi pentru participare un cec de 3.075 dolari şi 18 puncte WTA.

Pe tabloul de simplu se mai află două românce, Monica Niculescu (adversară Anastasia Pavliucenkova) şi Alexandra Dulgheru (adversară Karolina Pliskova).