Jurnalul.ro Sport Sporturi Izbaşa, aur la sol la Internaţionalele de gimnastică ale Franţei!

Izbaşa, aur la sol la Internaţionalele de gimnastică ale Franţei!

21 Mar 2011   •   10:05
Sursa foto: /AFP

Sportiva română Sandra Izbaşa a cucerit medalia de aur, duminică, în proba de sol din cadrul Internaţionalelor de gimnastică ale Franţei, informează gymmedia.com.

În acelaşi concurs, Diana Chelaru s-a clasat a doua la sol şi pe locul al treilea la sărituri, în timp ce  Ana Porgras a încheiat a doua la bârnă.

Izbaşa a obţinut un punctaj de 14.833 la sol, în timp ce Chelaru a fost notată cu 14.633. Poziţia a treia a fost ocupată de sportiva rusă Anna Dementieva (14.433), iar pe locul patru s-a clasat italianca Vanessa Ferrari (12.700).

La bârnă, Ana Porgras a obţinut medalia de argint, cu un punctaj de 13.800. Prima poziţie a fost ocupată de rusoaica Alia Mustafina (14.866), iar a treia a fost Dementieva (13.733).

Diana Chelaru a fost notată la sărituri cu 14.016 şi s-a clasat a treia, în urma Aliei Mustafina (14.933) şi a Tatianei Nabieva (Rusia, 14.399).

La masculin, Flavius Koczi a obţinut două medalii de argint, la sol şi la sărituri. La sol, Koczi a obţinut 15.266 puncte, fiind devansat de chilianul Enrique Thomas Gonzalez Sepulveda (15.466), iar la sărituri a fost notat cu 15.800 şi a fost devansat de acelaşi Gonzalez Sepulveda (16.099).