Jurnalul.ro Sport Sporturi Judo: Ionuţ Văsian, medalie de bronz la Cupa Europeană de la Sarajevo

Judo: Ionuţ Văsian, medalie de bronz la Cupa Europeană de la Sarajevo

06 Mai 2018   •   08:24

Sportivul român Ionuţ Văsian a cucerit medalia de bronz în limitele cat. 100 kg, sâmbătă, la Cupa Europeană de judo de la Sarajevo (Bosnia), după ce l-a învins în meciul decisiv pe italianul Davide Pozzi.

Văsian a pierdut în primul tur la rusul Zelimhan Başaev, dar i-a învins în recalificări pe sârbul Filip Djinovic şi pe bosniacul Hadis Ramic, iar apoi a câştigat şi meciul cu Pozzi.

La cat. 81 kg, Andrei Pîrloga a fost învins în primul tur de israelianul Ari Winkler, iar George Rotaru (cat. 90 kg) a cedat în prima rundă în faţa croatului Denis Beljic.

Duminică vor concura pentru România alţi patru judoka, Alin Albu (60 kg), Cătălina Şchiopu (48 kg), Elena Stere (52 kg) şi Oana Nicolaescu (57 kg).

La competiţie participă 237 de judoka din 27 de ţări, 153 la masculin şi 84 la feminin. AGERPRES