Jurnalul.ro Sport Sporturi Krim Ljubljana-Oltchim 25-31, în primul meci din grupa a 2-a a Ligii Campionilor

04 Feb 2012   •   17:46

Campioana Romaniei la handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea a invins, sambata, in deplasare, formatia Krim Ljubljana, scor 31-25 (16-13), in meciul de debut din grupa a 2-a principala a Ligii Campionilor.

Oltchim nu a avut parte de un debut prea fericit, primind trei goluri in primele doua minute, de la aceeasi Acimovici, care a depasit cu usurinta si apararea, dar si pe portarul Luminita Hutupan Dinu, revenita in Liga Campionilor, dupa aproape 3 ani de la retragere. Chirila si Managarova au aruncat de doua ori in bara, prima reusita a Oltchimului venind de la Ozel, 3-1 (min. 4). Foarte rapid, echipa antrenata de Radu Voina a egalat, 3-3 (min. 6), producand rumoare in tribunele slovene. Oana Chirila a adus Oltchimul pentru prima data in avantaj, 5-6 (min. 9), dar replica gazdelor nu a intarziat (9-8, min. 15). In poarta Oltchimului, Hutupan-Dinu avea deja sase interventii, din care una de la 7 metri si a cules aplauze chiar si de la fanii adversi, ei amintindu-si de cele doua trofee de Liga Campionilor, castigate de "Hutu", cu Krim. Slovenele s-au detasat pentru prima data la doua goluri, in minutul 21, 12-10, dar Oltchim a revenit excelent, 12-13 (min. 27). La pauza, 13-16, dupa 30 de minute de handbal de calitate, dar si de spectacol.

La reluare, Oltchim a marcat primele doua goluri, marind avantajul la 13-18 (min. 33), pe care l-a conservat cu trecerea timpului, 16-21 (min. 39). Krim a mai redus din handicap, 19-22, dar nu pentru mult timp, cea mai buna jucatoare a meciului, Yeliz Ozel, marcand rapid, pentru 19-24 (min. 45). Manea a marit diferenta, la 19-25, dar Krim nu a cedat lupta, apropiindu-se periculos, gratie jocului ofensiv bun al lui Acimovici, 22-25 (min. 50). Nu a fost suficient insa pentru Krim, care nu a gasit antidot pentru jocul Olchimului (22-29 min. 56), campioana Romaniei obtinand o victorie fara dubii, dar si primele doua puncte in clasamentul grupei a 2-a.