Jurnalul.ro Sport Sporturi Marian Drăgulescu, dublu învingător în Africa de Sud

Marian Drăgulescu, dublu învingător în Africa de Sud

05 Dec 2010   •   17:01
Sursa foto: /Intact Images

141138-dragulescu.jpgGimnastul român Marian Drăgulescu a câştigat finalele la sol şi la bară fixă din cadrul concursului internaţional "Bumbo Gymnastics Cup" desfăşurat la Matsport Centre din Tshwane (Africa de Sud).

Drăgulescu, care a beneficiat de o invitaţie specială din partea organizatorilor sud-africani, a ocupat locul întâi la sol cu 15,40 puncte, devansându-l pe Pavel Bulavski (Belarus) 14,30 puncte.

La bară fixă, sportivul român a fost notat cu 14,30 puncte, terminând înaintea britanicului Luke Folwell, cvintuplu medaliat la ediţia din acest a Jocurilor Commonwealth-ului, şi a maghiarului Zoltan Kallai, ambii cu 14,00 puncte. Drăgulescu a ratat, din păcate, exerciţiul la cal cu mânere, clasându-se în final pe locul 6 cu 11,45 p.

La individual compus, Marian Drăgulescu s-a clasat al doilea în urma ucraineanului Vitali Nakonechny (86,55), dar înaintea britanicului Luke Folwell (84,75).

În finalele pe aparate, juniorul Daniel Rădeanu a cucerit nu mai puţin de patru medalii, dintre care două de aur, una de argint şi una de bronz. Gimnastul reiţean s-a impus la sol, cu 14,55 puncte, şi la sărituri (15,675 p), a fost al doilea la bară fixă (13,50 p) şi a încheiat pe locul 3 la cal cu mânere (13,75 p).

La feminin, junioara Irina Alexandra Păun (12 ani) a ocupat locul 3 la bârnă (13,90 p), 5 la sol (12,65 p), 7 la paralele (10,575 p) şi 8 la sărituri (12,338 p). Maria Răuţă (13 ani) a ocupat locul 6 la bârnă (13,25 p), 7 la sărituri (12,40 p) şi la sol (11,90) şi 8 la paralele (9,575 p).

Cei patru sportivi români au fost însoţiţi de antrenorii Ştefan Gal şi Cristian Moldovan.

La "Bumbo Gymnastics Cup" au participat gimnaşti şi gimnaste din Marea Britanie, Ungaria, Belarus, Ucraina, România şi din ţara gazdă. Acest concurs a fost conceput în dorinţa de a contribui la dezvoltarea gimnasticii în ansamblu în Africa de Sud.