Jurnalul.ro Sport Sporturi Marius Copil, în ultimul tur al calificărilor la turneul de la Madrid

Marius Copil, în ultimul tur al calificărilor la turneul de la Madrid

04 Mai 2019   •   17:47
Sursa foto: Captura TV

Tenismanul român Marius Copil va evolua în ultima rundă a calificărilor pentru tabloul principal al turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.536.160 de euro, după ce a dispus, sâmbătă, de chilianul Nicolas Jarry, cu 5-7, 6-4, 7-6 (2).
Copil (28 ani, 79 ATP) a avut nevoie de două ore şi 14 minute pentru a trece de Jarry (23 ani, 70 ATP).
Fiecare jucător a avut 7 aşi, Copil a făcut 5 duble greşeli, iar sud-americanul una, românul reuşind să salveze 13 din 16 mingi de break. Jarry a avut mai multe puncte câştigate, 110-103, şi procentaje mai bune la serviciu, dar Copil a obţinut victoria.
Copil şi-a asigurat un cec de 9.105 euro şi 16 puncte ATP, iar următorul său adversar va fi americanul Taylor Fritz (21 ani, 58 ATP). Scorul meciurilor directe este egal, 1-1, Copil câştigând în 2018 în sferturi la Basel, iar Fritz anul acesta la Auckland, în primul tur.