Jurnalul.ro Sport Sporturi România s-a calificat în finala campionatului mondial de minifotbal

România s-a calificat în finala campionatului mondial de minifotbal

de Redacția Jurnalul    |    03 Noi 2023   •   20:15
Sursa foto: Facebook

Echipa națională de minifotbal a României s-a calificat vineri în finala Campionatului Mondial de minifotbal găzduit de Emiratele Arabe Unite, după ce a învins în semifinală Ungaria, cu scorul de 3-0.

Golurile României au fost marcate toate cu șuturi frumoase de la distanță.

Mircea Ungur a deschis scorul în minutul 5, cu un șut de la mare distanță, surprinzându-l pe portarul advers care nu a putut să se opună forței execuției jucătorului român.

Imediat după pauză, căpitanul echipei, Mircea Popa a dublat avantajul, cu o execuție pe jos, din marginea careului, în diagonală, pentru ca mezinul echipei, Marous Balog să închidă tabela cu o nouă execuție frumoasă, de data aceasta la colțul scurt.

România va juca sâmbătă finala, cu câștigătoarea celeilalte semifinale, dintre Kazakhstan Azerbaijan.