Jurnalul.ro Sport Sporturi Naomi Osaka e CAMPIOANA US Open 2018! O finală cu scântei și cu 3 penalizări împotriva Serenei Williams

09 Sep 2018   •   07:44

Naomi Osaka a reuşit o performanţă istorică la Flushing Meadows câştigând primul titlu de Grand Slam al carierei şi înbingând-o pe multipla campioană de Grand Slam, Serena Williams, scor 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 21 de minute de joc.

Setul secund a adus în prim-plan răfuiala dintre Serena Williams şi arbitrul de scaun, Carlos Ramos.

Mai intai, Serena Williams a fost acuzata de arbitrul ca triseaza si primeste sfaturi din tribune din partea antrenorului Patrick Mouratoglou, lucru complet interzis la turneele de Grand Slam.

Al doilea avertisment a venit după ce Serena si-a distrus racheta dupa ce a lovit-o de suprafata de joc. A fost sancționată cu pierderea unui punct.

Nervozitatea americancei a continuat, iar Serena a fost penalizata cu un game si scorul a devenit 5-3 pentru Osaka pentru ca l-a numit "hot" pe arbitru.