Jurnalul.ro Sport Sporturi Norvegia, noua campioană europeană la handbal feminin după o răsturnare de scor spectaculoasă

21 Noi 2022   •   07:31
Sursa foto: EHF Euro 2022

Norvegia a învins Danemarca cu scorul 27 - 25 și a devenit noua campioană europeană la handbal feminin.

Danemarca, care a învins Norvegia în faza grupelor, a dominat partida timp de 50 de minute, însă norvegiencele au găsit resurse pentru a întoarce în favoarea lor soarta finalei.

Danemarca s-a aflat în avantaj la finalul primei reprize, scor 15-12, după 30 de minute de joc în forță, dar totul s-a schimbat în partea a doua a meciului.

Norvegia a ieșit mai montată de la vestiare, iar diferența de goluri a început să fie redusă treptat, până când s-a ajuns la un moment dat la egalitate, scor 22 - 22.

Medalia de bronz europeană a revenit echipei Muntenegru, după 27-25 în prelungiri, cu campioana olimpică Franţa.

România a încheiat pe locul 12, iar Cristina Neagu a fost aleasă cel mai bun inter stânga, la ultima apariţie în competiţie.

De la CE 2022, la Mondialele de anul viitor mai ajung direct Danemarca, Suedia şi Norvegia, în calitate de gazde, semifinalistele Franţa şi Muntenegru, plus Olanda, care a jucat pentru locurile 5-6. CM de anul viitor va avea loc între 30 noiembrie - 17 decembrie, în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

România va juca în faza play-off a CM, cu Portugalia, conform tragerii la sorţi de sâmbătă.