Jurnalul.ro Sport Sporturi Senzațional. Rapid București învinge pe Gyor, de 5 ori campioana Europei, în Liga Campionilor la handbal feminin

de Razvan Voiculescu    |    11 Dec 2022   •   16:34

Rapid București a învins pe Gyor cu scorul de 30 - 27 într-o partidă din etapa a 8-a din Grupa Principală B a Ligii Campionilor.

Rapid a făcut o primă repriză bună, a condus şi la cinci goluri, cu 14-9, dar a primit cinci goluri consecutive şi la pauză oaspetele aveau 16-15 pe tabelă.

Gyor s-a desprins la trei goluri (19-16, 20-17), dar Rapid a reuşit să revină şi, la 26-26 (min. 54), a marcat trei goluri consecutive, care au făcut diferenţa în cele din urmă (30-27).

Pentru echipa antrenată de Carlos Viver au marcat Eliza Buceschi 7 goluri, Sorina Grozav 7, Marta Lopez Herrero 5, Orlane Kanor 3, Lorena Ostase 3, Irene Espinola Perez 2, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 1, Dorina Korsos 1, Alexandra Badea 1.

Croata Ivana Kapitanovic a avut nu mai puţin de 16 intervenţii (37,21%).

Golurile echipei maghiare, antrenată tot de un spaniol, Ambros Martin (fostul selecţioner al naţionalei României), au fost reuşite de Eun Hee Ryu 5, Stine Bredal Oftedal 5, Estelle Nze Minko 5, Lin Blohm 4, Nadine Schatzl 3, Anne Mette Hansen 2, Yvette Broch 2, Dorottya Faluvegi 1.

Sandra Toft a apărat 10 şuturi (37,04%), iar Silje Margaretha Solberg a parat 4 (23,53%).

Campioana României le-a egalat la puncte pe Gyor și Esbjerg, cu câte 12 puncte, și rămâne în ”plasa” liderului Metz, care are 13 puncte.