Jurnalul.ro Sport Sporturi Roland Garros: Cârstea a învins-o pe Dulgheru şi s-a calificat în turul trei.

Roland Garros: Cârstea a învins-o pe Dulgheru şi s-a calificat în turul trei.

26 Mai 2011   •   11:11

Duelul romanesc din turul doi al turneului de la Roland Garos a fost castigat de Sorana Cirstea, locul 99 WTA, care a trecut cu scorul de 6-2, 7-5 de Alexandra Dulgheru, cap de serie numarul 27 si pozitia 35 in ierahia mondiala.

Partida dintre cele doua romance a durat o ora si 44 de minute, Carstea fructificand a treia minge de meci.

In turul trei, Carstea o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Na Li (China), cap de serie numarul 6 si locul sapte WTA, si Silvia Soler-Espinosa (Spania), pozitia 158 in clasamentul mondial.

Sorana Carstea este singura reprezentanta a Romaniei care a acces in turul trei, performanta pentru care va incasa 42.000 de euro. Cea mai buna performanta din cariera sa la un turneu de Grand Slam a fost calificarea in sferturile de finala, tot la Roland Garros, in 2009. Anul trecut, ea a pierdut in primul tur pe zgura pariziana.

Dupa acest rezultat, scorul intalnirilor directe dintre Carstea si Dulgheru a devenit 3-0 in favoarea primeia. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori, in 2007, la Bucuresti si Marsilia.