Jurnalul.ro Sport Sporturi România învinge cu 39-12 în returul cu Uruguay şi se califică la Cupa Mondială

România învinge cu 39-12 în returul cu Uruguay şi se califică la Cupa Mondială

27 Noi 2010   •   10:28
Sursa foto: /Reuters

Echipa naţională de rugby a României a obţinut calificarea la Cupa Mondială din 2011 după ce s-a impus clar, scor 39-12, în manşa secundă a barajului de calificare cu Uruguay. În meciul tur, disputat în urmă cu două săptămâni, scorul fusese egal, 21-21.

Pentru România au marcat Csaba Gal (eseu), Alexandru Manta (eseu), Cătălin Fercu (eseu), Mădălin Lemnaru (eseu), Dănuţ Dumbravă (patru transformări şi două lovituri de pedeapsă) şi Vali Calafeteanu (o transformare). De asemenea, România a beneficiat de un eseu de penalizare după o greşeală tehnică a unui adversar.

"Stejarii" ocupă astfel ultimul loc calificant la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, unde va face parte din Grupa B, alături de Argentina, Anglia, Scoţia şi Georgia.

Min. 65 Fercu trece în viteză de câţiva adversari şi marchează un eseu

Min. 58 Oaspeţii înscriu primele puncte, Crosa reuşeşte un eseu. Arocena transformă pentru 24-7

Min. 43 Dumbravă execută foarte bine o lovitură de pedeapsă de la 20 de metri, scorul devine 24-0 pentru România

Min. 41 A început repriza secundă

Min. 40+1 Fluier final al primei părţi, la pauză România conduce cu 21-0

Min. 26 Dumbravă transformă, 21-0

Min. 25 Manta marchează încă un eseu pentru echipa noastră, 19-0

Min. 23 Cartonaş galben şi eliminare temporară de 10 minute pentru uruguayanul Magno

Min. 14 Dumbravă transformă fără probleme şi duce scorul la 14-0

Min. 13 Eseu de penalizare în favoarea României, sud-americanii au prăbuşit o grămadă ordonată la 3 metri de buturile lor

Min. 11 Dănuţ Dumbravă transformă şi duce scorul la 7-0

Min. 10 Csaba Gal înscrie un eseu după o fază prelungită de atac a stejarilor, 5-0 pentru România

Min. 3 Dumbravă ratează o lovitură de pedeapsă de la 40 de metri de buturile uruguayene

Min. 1 A început partida, România este susţinută de 5.500 de spectatori

România: 15. Iulian Dumitraş - 14. Cătălin Nicolae, 13. Casba Gal, 12. Ionuţ Dimofte, 11. Cătălin Fercu - 10. Dănuţ Dumbravă, 9. Lucian Sârbu - 8. Alex Manta, 7. Ovidiu Toniţa, 6. Daniel Carpo - 5. Cristi Petre, 4. Sorin Socol - 3. Mihai Lazăr, 2. Marius Tincu, 1. Bogdan Bălan

Uruguay: 15. Jeronimo Etcheverry - 14. Leandro Leivas, 13. Martin Crosa, 12. Juan de Freitas, 11. Gaston Mieres - 10. Matias Arocena, 9. Manuel Martinez - 8. Santiago Vilaseca, 7. Mathias Braun, 6. Juan Pablo Gaminara - 5. Matias Fonseca, 4. Fabio Magno - 3. Mario Sagario, 2. Carlos Arboleya, 1. Alejo Coral

.....................................................................................................................................

Echipa naţională de rugby a Ro­mâ­niei dispută în această după-amiază, pe stadionul Arcul de Triumf, meciul decisiv pentru calificarea la Cupa Mondială de anul viitor, din Noua Zeelandă. De la ora 17:00, în direct pe GSP TV, veţi putea urmări manşa retur a barajului cu Uruguay, după ce în urmă cu două săptămâni, în deplasare, scorul a fost egal, 21-21.

Atunci, "stejarii" au scăpat printre degete victorie, fiind egalaţi în ultimul minut, după ce de-a lungul întâlnirii au condus cu 9-0, 14-5 sau 21-11. Românii vor să-şi ia revanşa astăzi, să obţină o victorie concludentă şi să se califice pentru a şaptea oară la un turneu final de Cupă Mondială.

Dacă totuşi scorul va fi egal după 80 de minute, se va intra în pre­lun­giri, iniţial două reprize de câte 10 minute. Dacă nici aşa nu se decide o câştigătoare, urmează încă o repriză de prelungiri, de data aceasta fiind va­labil criteriul morţii subite. În ultimă instanţă se poate ajunge la lovituri de departajare.

Câştigătoarea "barajului" se va califica la Cupa Mondială, unde va face parte din Grupa B, alături de Argentina, Anglia, Scoţia şi Georgia.