Jurnalul.ro Sport Sporturi Scrimă: Ana Maria Popescu a câştigat aurul la spadă în concursul de Cupă Mondială din China

14 Noi 2015   •   12:42

Ana Maria Popescu (Brânză) a câştigat medalia de aur în proba individuală a concursului de spadă feminin disputat la Nanjing, etapă din cadrul Cupei Mondiale la spadă seniori, după ce a învins-o în finală pe tunisianca Sarra Besbes cu 15-10.

Ana Maria Popescu, de la CSA Steaua, a avut următorul parcurs până în finală: 15-3 cu Julia Beljajeva (Estonia); 15-3 cu Tatiana Andriuşina (Rusia); 15-8 cu Marie Florence Candassamy (Franţa) în optimi; 11-10 cu Emese Szasz (Ungaria) în sferturi; 15-11 cu Irina Embrich (Estonia) în semifinale.

Celelalte sportive din lotul României de spadă deplasat la Nanjing au ocupat următoarele locuri: Loredana Dinu - 20; Simona Pop - 59; Anca Măroiu - 70; Amalia Tătăran - 75.

Duminică se va desfăşura proba pe echipe la concursul de Cupă Mondială de la Nanjing. Echipa de spadă feminin a României este antrenată de Dan Podeanu şi George Epurescu.

Sursa: Agerpres