Jurnalul.ro Sport Sporturi Shenzhen 2017. Ana Bogdan, învinsă în primul tur

Shenzhen 2017. Ana Bogdan, învinsă în primul tur

02 Ian 2017   •   10:57
Sursa foto: David Iliff

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de Camila Giorgi (Italia) cu 1-6, 7-6 (5), 6-3, luni, în runda inaugurală a turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari.

Ana Bogdan, intrată pe tabloul principal de simplu din postura de ''lucky loser'', după retragerea elveţiencei Timea Bacsinszky, a patra favorită, a cedat la mare luptă, după două ore şi 2 minute de joc.

Bogdan a câştigat clar primul set, cu 6-1, şi a avut şansa de a obţine victoria, după ce a condus cu 6-5 în setul al doilea şi a avut 2-0 şi 3-2 în tiebreak. În cele din urmă, Giorgi a restabilit egalitatea (7-5 în tiebreak). În decisiv, la scorul de 2-2, Ana Bogdan a avut şansa break-ului, dar a ratat oportunitatea şi italianca a făcut 3-2, iar apoi s-a desprins la 4-2, înclinând decisiv balanţa în favoarea sa. Giorgi a câştigat setul cu 6-3 şi meciul.

Fiecare jucătoare a făcut 8 duble greşeli, Ana Bogdan (24 ani, 129 WTA) a reuşit 7 aşi, iar Giorgi (25 ani, 81 WTA) a realizat 10.

Ana Bogdan va primi pentru participare 4.698 dolari şi 13 puncte WTA.

În optimi s-au calificat celelalte trei românce, Simona Halep, după 6-1, 3-6, 6-3 cu Jelena Jankovic (Serbia), Monica Niculescu, după 5-7, 6-1, 6-3 cu Kai-Lin Zhang (China), şi Sorana Cîstea, după 6-3, 4-6, 6-4 cu Kristina Kucova (Slovacia).