Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Nurnberg

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Nurnberg

14 Iun 2013   •   19:17
Sursa foto: EPA/Intact Images

Simona Halep a reuşit cea mai bună performanţă din acest an, după ce s-a calificat în finala turneului de la Nurnberg, dotat cu premii în valoare totală de 235.000 de dolari.

În semifinale, vineri, Halep, a cincea favorită a competiţiei, a învins-o pe Lucie Safarova (Cehia, cap de serie numărul 7), la capătul unui meci de trei seturi, care a durat aproape două ore.

Simona a câştigat cu 6-3 primul set, la jumătatea căruia a acuzat probleme medicale, însă runda a doua s-a încheiat catastrofal, scor 0-6. Românca a pierdut şi primul game din setul decisiv, după care nu i-a mai dat nicio şansă adversarei, pe care a învins-o cu 6-2.

Halep va juca sâmbătă finala, contra favoritei publicului local, Andreea Petkovic, ajunsă în ultimul act după ce a beneficiat de un wild-card.