Jurnalul.ro Sport Sporturi Surpriză pe tabloul feminin de la Australian Open! Elina Svitolina a fost eliminată în 2 seturi

23 Ian 2018   •   07:03
Sursa foto: Christian Mesiano

Elise Mertens, a 37-a jucătoare a clasamentului, o elimină pe Elina Svitolina (favorită 4) cu un neverosimil 6-4, 6-0!

Mertens, în vârstă de 22 ani, a evoluat până acum la doar patru turnee de Grand Slam, fiind învinsă de trei ori în primul tur şi o dată în turul al treilea. Ea se va lupta pentru un loc în finală cu câştigătoarea partidei dintre daneza Caroline Wozniacki (numărul 2 mondial) şi spaniola Carla Suarez (nr.39).

Ultima belgiancă semifinalistă la Melbourne a fost Kim Clijsters, în academia căreia s-a antrenat Elise Mertens în ultimii trei ani.

Ajutată de un tablou relativ favorabil până în sferturile de finală, Mertens a reuşit acum o performanţă majoră, obţinând primul succes în faţa unei jucătoare din top 5 WTA.

Înaintea participării la Openul Australiei, Elise Mertens a câştigat turneul WTA de la Hobart, în finala căruia a învins-o pe românca Mihaela Buzărnescu (6-1, 4-6, 6-3).