Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul de la Istanbul: Andreea Mitu, calificată în sferturile probei de dublu

Turneul de la Istanbul: Andreea Mitu, calificată în sferturile probei de dublu

18 Apr 2016   •   21:50

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Andreea Mitu şi turcoaica Ipek Soylu s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, luni, după ce a dispus de cuplul ceh Lenka Kuncikova/Karolina Stuchla cu 6-3, 3-6, 11-9.

Mitu şi Soylu s-au impus după o oră şi 26 de minute şi şi-au asigurat un cec de 1.820 dolari şi 60 puncte WTA.

Următoarele adversare vor fi învingătoarele din meciul care opune perechile Valentina Ivahnenko (Rusia)/Lidia Morozova (Belarus), cap de serie numărul 4, şi Natela Dzalamidze/Veronika Kudermetova (Rusia).

Sorana Cîrstea (26 ani, 138 WTA), care a trecut cu succes de calificări (7-5, 6-3 cu turcoaica Başak Eraydin), va avea o adversară dificilă în primul tur la simplu, Lesia Ţurenko (26 ani, 43 WTA), a treia favorită. Singura confruntare directă s-a încheiat cu succesul Soranei, în 2013, în primul tur la Washington, Ţurenko abandonând la scorul de 7-5, 1-1.

Pe tabloul principal de simplu se află două românce, Alexandra Dulgheru şi Andreea Mitu.

Dulgheru (26 ani, 97 WTA) o va înfrunta în runda inaugurală pe Katerina Kozlova (Ucraina), jucătoare de 22 de ani, aflată pe locul 128 în lume. Cele două s-au mai întâlnit de două ori, de fiecare dată la Istanbul: în 2013, Kozlova a învins prin abandonul Alexandrei, la scorul de 6-0, 1-0, iar în 2014 Dulgheru s-a impus cu 3-6, 6-0, 6-3.

Mitu (24 ani, 113 WTA) va avea un meci foarte dificil, cu belgianca Yanina Wickmayer (26 ani, 42 WTA), a doua favorită.

La dublu, Cristina Dinu va juca alături de Elena Bogdan, adversarele lor fiind Marina Melnikova (Rusia) şi Sofia Şapatava (Georgia).

Sursa: AGERPRES