Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2016: Meciurile de miercuri, suspendate din cauza ploii

Wimbledon 2016: Meciurile de miercuri, suspendate din cauza ploii

29 Iun 2016   •   22:10

Meciurile rămase de disputat miercuri la turneul de tenis pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, au fost suspendate definitiv din cauza ploii, au anunţat organizatorii.

Partida dintre românul Marius Copil şi francezul Lucas Pouille, cap de serie numărul 32, a fost întreruptă la 1-1 la seturi şi 1-0 pentru francez în setul al treilea. Pouille a luat primul set cu 6-4, iar Copil pe al doilea cu acelaşi scor, meciul fiind oprit după o oră şi 14 minute de joc.

În programul de miercuri mai figurau două românce: Monica Niculescu trebuia să joace în primul tur cu sârboaica Aleksandra Krunic, iar Simona Halep, a cincea favorită, urma să joace cu italianca Francesca Schiavone, în turul al doilea.

Sorana Cîrstea a fost învinsă pe Petra Kvitova (Cehia/N. 10), cu 6-0, 6-4, miercuri, în primul tur, după doar 54 de minute.

Sursa: AGERPRES