Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2016. Monica Niculescu, eliminată în turul 2

Wimbledon 2016. Monica Niculescu, eliminată în turul 2

02 Iul 2016   •   15:00

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost eliminată sâmbătă în turul 2 al turneului de la Wimbledon, ea înclinându-se în faţa elveţiencei Timea Bacsinszky, 6-4, 2-6, 1-6, după două ore şi 9 minute

Partida dintre Monica Niculescu şi Timea Bacsinszky a fost oprită vineri din cauza ploii, după o oră şi 38 de minute, la scorul de 6-4, 2-6, 1-0 pentru Monica şi 40-40 pe serviciul adversarei. Bacsinszky a profitat de această întrerupere a meciului şi sâmbătă a fost net superioară adversarei.

Niculescu (28 ani, 47 WTA) rămâne cu un cec de 50.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA. Bacsinszky are 27 de ani şi este locul 11 WTA.

Sursa: AGERPRES