Steaua a remizat, aseara, 2-2, la Liege, contra lui Standard, in pre-liminarile Ligii Campionilor. Returul se joaca la 23 august, in Bucuresti, Steaua fiind favorita pentru intrarea in grupe.
Rescrieti istoria!
Corespondenta din Liege
Dupa un meci pe care l-a controlat in majoritatea timpului, Steaua a obtinut un
2-2 care ii confera prima sansa de calificare in mult visatele grupe ale Ligii Campionilor. Returul va avea loc la data de 23 august, pe Stadionul "Lia Manoliu",din Capitala.
![]() |
OBICEI. Stelistii au afisat din nou modul original de a se bucura |
|
GANDURI
"Cand marchezi doua goluri in deplasare si nu castigi esti putin suparat, dar egalul ma multumeste. La retur, un 0-0 e calificant, dar nu trebuie sa jucam pentru acest rezultat. Sper ca, la Bucuresti, cu suportul publicului, sa obtinem o calificare istorica" Cosmin Olaroiu antrenor Steaua |
FAVORITI
|
Dupa meci, antrenorul ros-albastrilor a spus: "Am avut putine solutii si a trebuit sa aleg varianta cu Oprita mijlocas drepta, pentru ca el joaca mai multe posturi. A fost un meci deschis, iar rezultatul lasa deschise portile calificarii pentru retur". La randul sau, tehnicianul lui Standard, Johan Boskamp, a declarat: "Acum este evident ca Steaua a devenit favorita, dupa ce a marcat doua goluri la noi acasa. O cunoastem acum. E foarte greu sa joci impotriva ei. Totusi, pentru retur avem un avantaj: ca stadionul lor are tribunele departe de teren". Capitanul gazdelor, Eric Deflandre, a precizat: "Poate era mai corect sa castigam cu 2-1. Acum
sansele de calificare sunt
55% pentru noi, 65% pentru Steaua. Nu cred ca vor
juca la 0-0 in Romania". Autorul celor doua goluri, Milan Rapajci, a declarat:
"S-a terminat doar prima repriza. Mai urmeaza 90 de minute la Bucuresti".
|