Jurnalul.ro Sport Stranieri - "Sageata", primul gol pentru Mainz

Stranieri - "Sageata", primul gol pentru Mainz

de Delia Gomoescu    |    15 Ian 2007   •   00:00
Stranieri  -  "Sageata", primul gol pentru Mainz

Jucatorii romani care evolueaza in strainatate au incept anul cu dreptul. Marius Niculae a inscris primul gol in tricoul lui Mainz, intr-o partida amicala, in timp ce Alin Stoica a marcat punctul care i-a asigurat lui Gent un loc in sferturile Cupei Belgiei.

Marius Niculae n-a asteptat prea mult timp pentru a-si demonstra calitatile la noua sa echipa. "Sageata" a inscris unicul gol al lui Mainz 05 in amicalul cu Hanovra, incheiat la egalitate, 1-1. Cele doua formatii s-au intalnit pe pamant spaniol, la Jerez, acolo unde isi desfasoara pregatirile pentru retur. Atacantul roman a punctat in minutul 51, fiind prima sa reusita in tricoul gruparii germane.

BELGIA. Alin Stoica a marcat golul decisiv pentru Gent in partida castigata sambata cu 3-2 pe terenul formatiei Roeselare, in optimile de finala ale Cupei Belgiei. In urma acestui rezultat echipa romanului s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei. Alin Stoica a inscris al treilea gol al lui Gent, in minutul 85. In sferturi s-a calificat si formatia de liga secunda Anvers, unde este legitimat Robert Neagoe, insa acesta nu a evoluat in meciul cu Lierse.

CIPRU. Claudiu Raducanu a punctat pentru Nea Salamina, la al doilea meci jucat in tricoul formatiei cipriote. Echipa sa a castigat sambata cu 5-1 in fata celor de la Olympiakos Nicosia, in etapa a 16-a de campionat. Raducanu, care a semnat cu Nea Salamina in decembrie 2006, a inscris pentru 3-1, in minutul 75.

TURCIA. Giani Kirita a marcat unicul gol al meciului amical castigat de Gaziantepspor in fata formatiei Sakaryaspor. Fundasul roman a fost integralist si a punctat in minutul 27. Totusi, Kirita nu mai are multe zile de petrecut la actuala sa echipa. Presa turca de sambata a scris ca Gaziantep vrea sa achizitioneze un fundas brazilian si de aceea trebuie sa renunte la Kirita, care s-ar fi inteles deja cu gruparea Kayseri Erciyesspor. Cele doua formatii mai au de stabilit doar suma de transfer.