Jurnalul.ro Sport "Tunari" fără muniţie

"Tunari" fără muniţie

de Dragos Stoica    |    29 Noi 2007   •   00:00
Sursa foto: CRISTINA QUICLER/

Formaţia engleză a incasat marţi seară prima infrăngere după opt luni de invincibilitate, spaniolii avănd după victoria cu 3-1 un avans de două puncte pe prima poziţie a clasamentului grupei H.

LIGA CAMPIONILOR - Sevilla s-a instalat pe primul loc

Calificaţi in optimile Ligii Campionilor incă de dinaintea etapei trecute, englezii de la Arsenal au aliniat marţi o echipă incropită la Sevilla.

Â

CATEGORIC. Paradoxal, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Eduardo, in minutul 11. Zguduiţi din pumni, ibericii au reacţionat imediat, pentru ca pauza să-i găsească in avantaj, după reuşitele lui Keita şi Fabiano. Bomboana pe colivă a fost pusă in penultimul minut al meciului de Kanoute, iar Sevilla a trecut pe prima poziţie a clasamentului, poziţie pentru menţinerea căreia ii este suficient un egal in ultima rundă, la Praga. "Trebuie să iau nişte decizii in legătură cu alcătuirea echipei, deoarece urmează o lună decembrie foarte importantă. Trebuia să alegem intre competiţii. Pentru mine, decembrie este luna Premier League", a spus la final tehnicianul lui Arsenal, Arsene Wenger, care nu va putea sta pe bancă la meciul cu Steaua de la 12 decembrie, fiind suspendat. Wenger a fost trimis in tribună in minutul ’80 al partidei cu Sevilla, după ce i-a spus arbitrului că este naiv deoarece a acordat un fault gazdelor in urma unei simulări.

drago.stoica@jurnalul.ro

Rijkaard, roşu

In meciul disputat la Lyon, unde Barcelona a remizat, 2-2, cu Olympique, Frank Rijkaard a fost eliminat de pe banca de rezerve de arbitrul italian Stefano Farina. Antrenorul Barcelonei a protestat vehement la un fault nesemnalizat asupra lui Messi, precum şi la cartonaşul galben primit de Yaya Toure in minutul 45, după o altercaţie cu Juninho.

Chivu, mijlocaş

Folosit pe intreaga durată a partidei dintre Internazionale şi Fenerbahce, scor 3-0 in favoarea milanezilor, Cristi Chivu a fost remarcatul antrenorului Roberto Mancini, romănul reuşind şi o centrare de gol. "Deşi a jucat in premieră ca mijlocaş la inchidere, mi-a plăcut Chivu. Ii trebuie ceva timp pentru a invăţa toate mecanismele acestui post. L-am folosit la inchidere, deoarece am considerat că poate da un randament mai bun in acea poziţie, in condiţiile in care aveam nevoie de un om care să-l blocheze pe Alex", a declarat Mancini. La răndul său, Chivu a spus că va juca oriunde este nevoie: "Imi place poziţia de mijlocaş la inchidere, chiar dacă este ceva nou pentru mine. Nu sunt obişnuit, dar in timp mă voi adapta. Şi la naţionala Romăniei am jucat pe acest post in ultimele partide şi nu mă plăng", a spus Chivu.

Marica, omul meciului

Atacantul romăn Ciprian Marica a fost votat drept omul meciului de către fanii lui VfB Stuttgart, după ce a reuşit golul victoriei in minutul ’85 al partidei de pe teren propriu cu Glasgow Rangers, scor 3-2. "Sunt foarte bucuros, dar in acelaşi timp deranjat de faptul că nu am jucat şi pănă acum ca in meciul cu Rangers. Mă simt foarte bine că am marcat, dar cel mai important este că am jucat din nou ca o echipă", a spus internaţionalul romăn. Extrem de exigent de obicei in aprecieri, cotidianul german Bild a scris că Marica a marcat un gol "de zahăr".

LIGA CAMPIONILOR - etapa 5

Grupa E

VfB Stuttgart - Glasgow Rangers         3-2

Cacau (’45), Pardo (’62), Marica (’85) /

Adam (’27), Ferguson (’70)

Olympique Lyon - FC Barcelona         2-2

Juninho (’7, ’80-pen) / Iniesta (’3), Messi (’58-pen)

Dinamo Kiev - AS Roma        1-4

Bangoura (’63) / Vucinici (’4, ’35, ’78), Giuly (’32)

Man. United - Lisabona          2-1

Tevez (’61), Cr. Ronaldo (’90) / Abel (’21)

Clasament

1. Man. United 5Â Â Â Â Â Â Â Â Â 5Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 12-3Â Â Â Â 15p

Inter Milano - Fenerbahce       3-0

Cruz (’56), Ibrahimovici (’66), Jimenez (’90)

Clasament

1. Inter Milano 5         4         0         1         11-4    12p

2. Fenerbahce 5         2         2         1         5-5      8p

3. PSV 5Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2-6Â Â Â Â Â Â 7p

4. ŢSKAÂ Â Â Â Â Â Â Â Â 5Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4Â Â Â Â Â Â Â Â Â 6-11Â Â Â Â 1p